Pieszy będzie pierwszy

Wkrótce kierowca będzie miał obowiązek przepuścić pieszego, kiedy ten będzie zbliżał się do przejścia z zamiarem wejścia na jezdnię.

Rząd chce poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ci dostaną większe przywileje na drodze.
Rząd chce poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ci dostaną większe przywileje na drodze.Shutterstock

Obecnie kierowca musi przepuścić pieszego, jeśli ten znajduje się na przejściu dla pieszych. Rząd jednak chce zmian w przepisach. Powód? Polska jest w Europie rekordzistą, jeżeli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych.

Pieszy zagrożony

W ubiegłym roku w ponad 10 tys. takich wypadków zginęło prawie 1200 pieszych (to aż jedna trzecia wszystkich zabitych na drogach), a ponad 9 tys. zostało rannych. Sposobem na zapewnienie większego bezpieczeństwa ma być m.in. zmiana przepisów w zakresie pierwszeństwa pieszych na przejściu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie ich skuteczne egzekwowanie. Do Sejmu trafił projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego. Zakłada on pierwszeństwo dla pieszego, który ma zamiar wkroczyć na pasy. Ma to zmienić podejście kierowców do tzw. niechronionych uczestników ruchu. Policjanci przyznają, że sprawcy wypadku dość często tłumaczą, że do zdarzenia doprowadził przechodzień, który wtargnął na jezdnię. Po zmianach w prawie pieszy ma być chroniony jeszcze zanim wejdzie na zebrę. W praktyce dla kierowcy może to oznaczać spory problem z zauważeniem i bezpiecznym zatrzymaniem się przed pieszym, który nagle postanowi wejść na drogę tuż pod koła samochodu.

Sprawdzone wzorce

Jednak autorzy projektu przekonują, że tylko tak radykalne zmiany przepisów mogą szybko poprawić bezpieczeństwo pieszych. Uprzywilejowanie pieszego obowiązuje już w znacznej części krajów europejskich, gdzie kierowca ma obowiązek zatrzymywania auta, gdy tylko przechodzień zbliży się do przejścia przez jezdnię.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeanalizowała przepisy dotyczące ochrony pieszych na przejściu i w jego okolicy w kilkunastu europejskich krajach. We wszystkich (podobnie jak w Polsce) pieszy, który już znajduje się na przejściu, ma bezwzględne pierwszeństwo. W 10 ochrona pieszego rozpoczyna się już w momencie zbliżania się do przejścia, jeżeli sygnalizuje on zamiar przekroczenia jezdni. Najdalej w ochronie pieszych poszły Francja i Norwegia. W obu tych państwach, jeżeli pieszy zbliża się do przejścia, nie sygnalizując nawet zamiaru jego pokonania, to kierujący pojazdem i tak ma obowiązek zatrzymania się przed wyznaczonym przejściem.

Ochrona pieszych w wybranych krajach europejskich

Przepisy dotyczące praw pieszych w pobliżu i na wyznaczonych przejściach przez jezdnię w wybranych krajach europejskich na podstawie raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

pierwszeństwo pieszego brak pierwszeństwa

Pierwszeństwo w sytaucji
Austria
Bułgaria
Czechy
Francja
Holandia
Niemcy
wejścia pieszego na jezdnię
zbliżania się pieszego do jezdni
z zamiarem przejścia
zbliżania się pieszego do jezdni
Pierwszeństwo w sytaucji
Norwegia
Polska
Rumunia
Słowacja
Szwajcaria
Węgry
wejścia pieszego na jezdnię
zbliżania się pieszego do jezdni
z zamiarem przejścia
zbliżania się pieszego do jezdni

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcie: Shutterstock

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas