Masz te rzeczy w aucie? Możesz stracić dowód rejestracyjny

Przepisy jasno określają, jakie wyposażenie powinno znajdować się w każdym aucie. Mniej osób jednak wie, że regulują również kwestię tego, czego w samochodzie przewozić nie wolno.

Są przedmioty, którymi policjanci, podczas kontroli samochodu, natychmiast się zainteresują
Są przedmioty, którymi policjanci, podczas kontroli samochodu, natychmiast się zainteresująStanisław BielskiReporter

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, jakie przedmioty powinny się znaleźć na pokładzie samochodu. Lista obowiązkowego wyposażenia jest bardzo krótka, ponieważ obejmuje tylko dwie pozycje: trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Dawniej obowiązkowo należało również wozić apteczkę, ale od już od dłuższego czasu nie musimy jej mieć w aucie. Co jednak nie znaczy, że nie warto jej mieć.

Przedmioty zabronione w samochodzie

Przy okazji przepisy określają listę przedmiotów, które nie powinny się znajdować w samochodzie. Kierowca może zostać ukarany mandatem, jeśli podczas rutynowej kontroli policjant zauważy w samochodzie przedmiot zagrażający bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji może również zatrzymać dowód rejestracyjny.

Wewnątrz pojazdu nie można przewozić przedmiotów, które mają ostre lub szpiczaste kształty. Przewożąc takie rzeczy, możemy spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pasażerów. Na tej liście można znaleźć między innymi siekiery, maczety czy kije bejsbolowe. Takie przedmioty nie powinny się znajdować w kabinie samochodu ani w bagażniku oraz pod maską.

Zabronione instalacje w samochodzie

Kolejną kwestią jest stosowanie w samochodzie części, które nie spełniają warunków określonych w przepisach szczególnych.

Przepisy zabraniają wyposażania samochodu w części, które spowodowują negatywny wpływ pojazdu na środowisko naturalne. Jeśli pojazd będzie emitował nadmierną ilość spalin, kierowca zostanie ukarany mandatem. W takiej sytuacji kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł.

Pojazd nie może być wyposażony w sygnały świetlne lub dźwiękowe przeznaczone dla pojazdów uprzywilejowanych. Nie można również dokonywać zmian w konstrukcji samochodu, które choćby w najmniejszym stopniu upodabniały go do pojazdu uprzywilejowanego. Nie wolno zatem przerabiać samochodu, żeby przypominał ambulans, wóz strażacki czy radiowóz.

Na pokładzie samochodu nie można przewozić zamontowanych i gotowych do użycia urządzeń przechwytujących lub zakłócających sygnały z policyjnych radarów, czyli tzw. antyradary. Teoretycznie nie ma zakazu przewożenia takich urządzeń, jeśli są wyłączone oraz zapakowane.

Na sygnałach do lekarza - policjanci z Ostrołęki pomogli kobieciePolicja