Kiedy nie trzeba przechodzić przez pasy? Obowiązuje jedna zasada

Przepisy o pierwszeństwie pieszych wzbudzają wiele kontrowersji - na forach i w dyskusjach przewija się kwestia definicji pieszego "wchodzącego" na pasy czy tego, kiedy można ruszyć, gdy pieszy przechodzi przez przejście. Wśród większości kierowców panuje słuszne przekonanie, że pieszy, który już jest na pasach, ma pierwszeństwo. Nie wszyscy piesi są jednak świadomi tego, kiedy mogą przechodzić przez jezdnię bez pasów i jakie zasady wówczas obowiązują.

Piesi nie tylko na przejściu mogą mieć pierwszeństwo
Piesi nie tylko na przejściu mogą mieć pierwszeństwoBartłomiej MagierowskiEast News

Mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu należą do najwyższych, w dodatku w ich wypadku obowiązuje zasada recydywy, a więc jeśli popełnimy identyczne wykroczenie w ciągu dwóch lat, to kwota mandatu rośnie o 100 proc. Ustawodawca za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przewidział także aż 15 punktów karnych. Podstawowy mandat wynosi natomiast 1,5 tys. zł, a w ramach recydywy 3 tys. zł.

Kiedy pieszy nie musi korzystać z pasów?

Piesi powinni zdawać sobie sprawę, że, owszem, mogą przechodzić przez jezdnię także tam, gdzie nie ma przejścia dla pieszych, jednak w takich wypadkach obowiązuje prosta zasada - jeśli przejście dla pieszych jest w odległości większej niż 100 m, to mogą przejść przez jezdnię (pod pewnymi warunkami - o nich za chwilę). Jeśli natomiast przejście dla pieszych znajduje się w odległości do 100 m, to są zobowiązani z niego skorzystać.

Kiedy pieszy nie musi korzystać z pasów?ANDRZEJ ZBRANIECKIEast News

Przechodzenie pieszych przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem wiąże się przede wszystkim z zachowaniem ostrożności oraz, jak mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym, “nie spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.” Co najistotniejsze, pieszy w takim miejscu “traci” swój przywilej pierwszeństwa - “ jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.”

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo poza przejściem?

Jest jednak wyjątkowa sytuacja, gdy kierujący musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, nawet w miejscu, gdzie przejścia dla pieszych nie ma. Chodzi o przypadek, który opisuje art. 26 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.”

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pasy na jezdni są, czy nie - kierowca ma bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym, zarówno podczas skrętu w prawo, jak i w lewo w drogę poprzeczną.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL