Jak walczyć z sennością za kierownicą? Przegląd stymulantów

Oto przegląd legalnych stymulantów, które wspomogą kierowcę w walce ze znużeniem podczas jazdy.

senność
sennośćMotor

Dostępne legalne stymulanty możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to środki doraźne, których składy oparte są głównie na kofeinie różnego pochodzenia (syntetycznej, pochodzenia roślinnego z różnych roślin), taurynie i synefrynie. Druga grupa to środki profilaktyczne (należy stosować je długofalowo), bazujące na takich substancjach, jak żeń-szeń oraz substancjach pomocniczych, np. węglowodany, witaminy i minerały.

Niestety - progu zmęczeniowego nie ominiemy. Można go jedynie odsuwać, jednak z każdą chwilą będzie to trudniejsze, bo problem staje się coraz większy i w końcu zatrzyma każdego kierowcę. Energetyzery pomagają w tej walce tylko do pewnego stopnia. Prędzej czy później trzeba będzie w końcu odpocząć.

Uwaga! Nie powinno się codziennie opierać swojego funkcjonowania za kółkiem na takim wspomaganiu, ponieważ:

po pierwsze, w miarę częstotliwości korzystania rośnie tolerancja organizmu i słabiej odczuwa się działanie tych preparatów, a to prowadzi do niezdrowego zwiększania dawek

po drugie, uzależniają do takiego stopnia, że bez nich w ogóle nie potrafimy już normalnie funkcjonować

po trzecie, przy dużym, długotrwałym zmęczeniu z chwilą, kiedy podczas jazdy wygasza się powoli działanie energetyzujące danego środka, sen może nadejść nagle, jak za wciśnięciem przycisku. I tragedia gotowa...

TYPOWE ŚRODKI STYMULUJĄCE

KAWA

Stosowanie - doraźneCena 4-8 zł

kawaMotor

Kofeina z mocnej kawy działa dość silnie, ale niezbyt długo (jej stężenie gwałtownie wzrasta i gwałtownie spada). Kawa zawiera niestety także substancje, które... osłabiają działanie zawartej w niej kofeiny.

Plusy

+ smak+ przyjemność picia+ przerwa w podróży

Minusy

- krótkotrwałe działanie- nie zawsze w zasięgu jest stacja

NAPÓJ ENERGETYCZNY

Stosowanie - doraźneCena 3-8 zł

napój energetycznyMotor

To zazwyczaj mieszanka kofeiny, tauryny, cukrów i niewielkich ilości substancji witaminowo-mineralnych. Działanie podobne do kawy lub silniejsze i tak jak w jej przypadku, wymaga zwykle dopijania kolejnych porcji.

Plusy

+ przerwa w podróży+ przyjemny smak zimnego napoju (są już różne smaki)

Minusy

- spory koszt, jeśli kupisz kilka

KOFEINA BEZWODNA - TABLETKI*

Stosowanie - doraźneCena za opakowanie 25 złCena za porcję 0,25 zł

kofeinaMotor

Występuje w proszku, tabletkach, shotach. Ponieważ jest w czystej formie, bez dodatków działa bardzo skutecznie i stosunkowo długo.

Plusy

+ możesz mieć pod ręką+ koszt jednej porcji jest niski, więc kilka dawek kosztuje mniej niż kawa

Minusy

- tabletka zaczyna działać po 20-30 min, shot - dużo szybciej

* występuje także w shotach, wówczas cena porcji - od 5 do 8 zł

GUARANA - TABLETKI*

Stosowanie - doraźneCena za opakowanie 25 złCena za porcję 0,25 zł

guaranaMotor

Guarana to nazwa rośliny, z której także uzyskuje się kofeinę, ale ta minimalnie różni się chemiczną budową od kofeiny z kawy. Działa dłużej od kofeiny występującej w kawie, ale mniej intensywnie, za to stabilniej, bez gwałtownych skoków i spadków. Ma zdrowszy wpływ na ludzki organizm niż inne rodzaje preparatów pobudzających.

Plusy

+ jak kofeina, ale działa stabilniej i dłużej

- tabletka zaczyna działać po 20-30 min (shot - dużo szybciej)

* występuje także w shotach, wówczas cena porcji - od 5 do 8 zł

ŻEŃ-SZEŃ

Stosowanie - długofalowoCena za opakowanie 25 złCena za porcję 0,41 zł

żeń-szeńMotor

Znany preparat ziołowy o szerokim zastosowaniu, używany chętnie także przez osoby starsze. Wymaga długotrwałego stosowania i wówczas wzmacnia organizm, obniża skłonność do drzemek. Bardziej stymuluje pobudzenie aktywności psychicznej niż motorycznej, poprawia samopoczucie. Sprawdza się nieźle w połączeniach z kofeiną.

Plusy

+ dobrze wpływa na cały organizm, znany w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu+ idealny dla zawodowych kierowców

- nie działa doraźnie

GINKGO BILOBA

Stosowanie - długofalowoCena za opakowanie 35 złCena za porcję 0,70 zł

ginkgo bilobaMotor

Inna nazwa to miłorząb japoński. Ta roślina wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu (rozjaśnia umysł) poprawia neuroprzekaźnictwo, ale tak jak w przypadku żeń-szenia - jej działanie opiera się na długofalowym stosowaniu. Zalety i wady ma identyczne jak żeń-szeń. Idealnie nadaje się także dla osób starszych.

Plusy

+ poprawia sprawność układu nerwowego+ długofalowe stosowanie wspomaga zdolność koncentracji+ "odmładza" organizm

Minusy

- nie działa doraźnie

SHOTY ENERGETYCZNE

Stosowanie - doraźneCena za opakowanie 5-8 złCena za porcję 2,50-8 zł

shotyMotor

W swoim składzie mogą zawierać mieszanki z wyżej przedstawionych preparatów, wzbogacone często o beta-alaninę, tyrozynę, glicynę, tryptofan. Niektóre działają tylko na układ nerwowy, inne tylko na układ krwionośny, a jeszcze inne - na jedno i drugie. Pije się je przed treningami siłowymi lub wytrzymałościowymi, przeciwwskazaniem są m.in. choroby serca. Działają silnie, ale nie zawsze sprzyjają kierowcy, bo np. oprócz pobudzenia mogą utrudniać koncentrację.

WSPOMAGANIE NIEZALECANE I NIELEGALNENiektórzy wspomagają się nielegalnymi substancjami pobudzającymi typu efedryna, johimbina, geramina i pochodne amfetaminy albo amfetamina. Ryzykują utratą zdrowia, życia swojego i innych, a w niektórych przypadkach także konsekwencjami prawnymi. Silne ,,naspeedowanie" przynosi utratę kontroli nad swoim ciałem, zawężenie pola widzenia. Począwszy od patologicznych zachowań na drodze, a skończywszy na sytuacjach, w których kierowca porusza się w tzw. transie jazdy.

Tekst: Piotr Nowak, zdjęcia: Jacek Ambrozik, archiwum; "Motor" 42/2017

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas