Jak przewieźć telewizor w samochodzie? Jeden błąd i po sprzęcie
Przewożenie telewizora własnym autem nie jest niemożliwe, niezależnie od technologii ekranu, którą w nim zainstalowano. Transport telewizora autem jest możliwy zarówno w przypadku ekranów OLED, LCD czy plazmy. Żeby jednak sprzęt nie dotarł na miejsce uszkodzony trzeba się do tego przygotować i nie popełnić jednego, poważnego błędu.
Telewizor to delikatnie urządzenie, którego transport wymaga przemyślenia i przygotowania. Oczywiście, za dodatkową opłatą, można skorzystać z usługi sklepu, w którym kupiliśmy sprzęt. Zwykle transport telewizora kosztuje od kilkudziesięciu złotych, a opłata ta często zawiera także wniesienie go do mieszkania. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy skorzystać z tej opcji, pozostaje transport telewizora własnym autem.
W tym przypadku wiele zależy od rozmiaru telewizora. Samsung na swojej stronie podaje, że około 45-calowe telewizory powinny zmieścić się do aut typu sedan czy nawet kompaktowych (po złożeniu kanapy), natomiast większe telewizory, a szczególnie te powyżej 50 cali, będą wymagały już auta typu kombi lub SUV. Niezależnie od rodzaju telewizora trzeba pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu i pozycji, w której ma być przewożony.
Jak przewieźć telewizor w aucie?
Pierwsza i najważniejsza kwestia to pozycja telewizora. Wiele osób zadaje pytanie, czy można transportować telewizora na leżąco? Otóż jest to błąd, który może sporo kosztować, bo, niezależnie od technologii telewizora, w trakcie podróży może dojść do uszkodzeń ekranu, np. W przypadku telewizorów plazmowych uszkodzeniom może ulec izolacja gumowych komórek. Telewizory plazmowe należy przewozić tylko w pozycji pionowej (nawet nie pochylonej ani tym bardziej leżącej). Wszystkie inne rodzaje telewizorów (OLED, LCD) także powinny być przewożone na stojąco, a nie na płasko.
Najbezpieczniejszy transport telewizora to opcja przewiezienia go w oryginalnym kartonie, który jest rozmiarami dopasowany do sprzętu i zawiera także styropianowe wkładki, które zabezpieczają telewizor przed uszkodzeniami. Jednak w przypadku kupna telewizora bez oryginalnego opakowania sprawa się komplikuje. Trzeba znaleźć opakowanie, które jest na tyle dopasowane by telewizor się w nim zmieścił, a jednocześnie na tyle "ciasne", by w trakcie jazdy w środku sprzęt się nie przesuwał. Boki telewizora należy zabezpieczyć styropianem, a wolne przestrzenie wyłożyć na przykład folią bąbelkową czy gazetami. Folii powinno się też użyć do owinięcia samego telewizora, aby dodatkowo zabezpieczyć ekran.
Jak przewozić TV w aucie? Pionowa pozycja jest kluczowa
Niezależnie od tego, czy przewozimy telewizor w bagażniku czy na tylnych siedzeniach, opakowanie powinno być ustawione pionowo, a nie na płasko. Co prawda są przypadki osób, które przy odpowiednich zabezpieczeniach przewiozły telewizor na płasko (ekranem do góry), ale lepiej nie ryzykować. Karton z telewizorem można przypiąć pasami bezpieczeństwa lub użyć specjalnych pasów transportowych. Ekran powinien być skierowany na zewnątrz, a nie w kierunku siedzenia. Oczywiście do ładunku należy też dostosować styl jazdy i unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania i ostrego wchodzenia w zakręty. Jeżeli droga, którą jedziesz, jest bardzo nierówna, rozważ wybór alternatywnej trasy, nawet jeśli będzie to oznaczało dłuższą podróż.