Jak przewieźć lodówkę w samochodzie? Można to zrobić na leżąco
Przewiezienie lodówki w aucie może być nie lada wyzwaniem, a w przypadku mniejszych modeli jest to nawet możliwe. Do transportu lodówki w pionie, tak jak zalecają eksperci, potrzebny będzie jednak samochód dostawczy lub przyczepka. Niezależnie od środka transportu, aby bezpiecznie przewieźć lodówkę trzeba się stosować do kilku zasad.
Lodówka to sprzęt AGD, którego przewiezienie najbezpieczniej zlecić firmie transportowej - tej ze sklepu czy zewnętrznej. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim pojazdem czy autem z przyczepą transport lodówki jest możliwy także we własnym zakresie. Oczywiście, nie da się tego zrobić samemu.
Jak przewieźć autem lodówkę używaną?
Transport lodówki nowej od używanej różni się, ten drugi wymaga nieco więcej przygotowań. Przede wszystkim, należy lodówką rozmrozić oraz wymontować z niej wszystkie szuflady i pojemniki. Lodówkę z systemem No Frost wystarczy po prostu umyć i także wyjąć z niej wszystkie akcesoria. Drzwi lodówki trzeba zabezpieczyć taśmę i owinąć całość folią bąbelkową.
Zasadniczo lodówkę używaną najlepiej przewozić pionowo, ale jeśli nie mamy takiej możliwości trzeba pamiętać o kilku zasadach. Lodówka nie może na przykład leżeć całkowicie na płasko, a jedna ze stron podczas transportu powinna być nachylona nie mniej niż maksymalny dopuszczalny kąt odchylenia, który w przypadku urządzeń chłodniczych wynosi 75 stopni, dzięki czemu zapobiegniemy wyciekowi oleju ze sprężarki do instalacji chłodzącej. Przewożenie urządzenia w ten sposób powinno odbywać się na boku, na którym nie znajdują się części tłoczne i ssawne agregatu.
Jak przewieźć nową lodówkę w samochodzie?
W przypadku nowej lodówki sprawa jest prostsza, bo wszystkie dodatkowe pojemniki i szuflady są zwykle umieszczone oddzielnie i zabezpieczone przez producenta, podobnie jak lodówka, która znajduje się w oryginalnym, dopasowanym do produktu opakowaniu. W tym wypadku także zaleca się przewiezienie lodówki pionowo, jednak szansa, że coś uszkodzimy przewożąc ją na płasko jest mniejsza. Bardzo ważne jest, by po dowiezieniu lodówki na miejsce od razu postawić ją pionowo i odczekać co najmniej 24 godziny przed jej uruchomieniem (informacje o tym powinna zawierać instrukcja obsługi, czasem wystarczą tylko dwie godziny). Chodzi o to, by olej wrócił do kompresora, a czynnik chłodzący ustabilizował się.
Przewiezienie lodówki na przyczepie czy w aucie dostawczym wymaga oczywiście użycia pasów mocujących. Lodówkę należy umieścić w rogu i przymocować do burt za pomocą pasów i taśm. To najbezpieczniejszy sposób, który do minimum ogranicza ryzyko przedostania się oleju ze sprężarki do systemu chłodzącego oraz uszkodzenia sprzętu (np. czujników czy wentylatorów odpowiadających za system No Frost). Po podłączeniu lodówki trzeba jej dać czas na schłodzenie wnętrza, dlatego żywność można umieścić w lodówce zwykle po kilku godzinach od instalacji.