Jak płacić telefonem za parkowanie? 4 aplikacje, które musi mieć kierowca

Oprac.: Jakub Laskowski

Aplikacje mobilne pozwalają na płacenie w strefach płatnego parkowania za pomocą telefonu. Taki sposób uiszczenia opłaty za postój znacznie usprawnia parkowanie w centrum miasta i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jak płacić telefonem za parkowanie?

Oto 4 aplikacje dla kierowców zatrzymujących się w płatnych strefach parkowania
Oto 4 aplikacje dla kierowców zatrzymujących się w płatnych strefach parkowaniaAdam Burakowski/REPORTEREast News

Jak płacić telefonem za parkowanie? Zasady

Strefy płatnego parkowania znajdują się niemal w każdym polskim mieście. W teorii to jeden ze sposobów na problem deficytu miejsc parkingowych w bardziej zatłoczonych miejscach i rosnącej liczby pojazdów w Polsce. Kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić, że za miejsce postojowe w centrum miasta trzeba zapłacić, jednak wciąż narzekają na organizację związane przede wszystkim z długimi kolejkami do parkometrów i możliwością płatności wyłącznie bilonem.

Rozwiązaniem są aplikacje mobilne do obsługi płatności w strefie parkowania. Korzystanie z nich jest wygodne i bezpieczne, za postój można zapłacić bez wychodzenia z pojazdu. Aplikacje umożliwiają określenie konkretnego czasu postoju - zasady dotyczące korzystania z aplikacji znajdują się na stronach operatorów. Użytkownik aplikacji mobilnej powinien wybrać daną podstrefę - A, B lub C - przed uruchomieniem parkowania z jej użyciem.

By móc w pełni korzystać z płatności aplikacją mobilną w strefie parkowania, oprócz ich zainstalowania na smartfonie, należy specjalnie oznaczyć auto. Opuszczając zaparkowane auto należy pozostawić za szybą winietę lub samodzielnie wykonany wydruk z nazwą aplikacji. Stanowi to informację dla służb sprawdzających auto na parkingu, gdzie odnajdą potwierdzenie uiszczenia opłaty za miejsce postojowe w specjalnym systemie.

Poniżej przedstawiamy 4 najlepsze aplikacje mobilnych do obsługi płatności w strefie parkowania.

Aplikacja SkyCash do płacenia za parkowanie

SkyCash to najbardziej rozbudowana aplikacja do płatności mobilnej w strefach parkingowych. Dzięki funkcji mobiParking mobilne rozliczenie za postój na parkingu jest szybkie i bezpieczne, a przede wszystkim nie wymaga poszukiwania parkometru i posiadania drobnych.

SkyCash umożliwia płatności na trzy sposoby:

  • parkowanie na czas - jeśeli wiemy, że w danym miejscu spędzimy, np. 20 minut;
  • parkowanie za określoną kwotę - kiedy chcemy zapłacić za postój nie więcej niż wyznaczony przez nas próg;
  • za pomocą funkcji START-STOP - daje możliwość zapłacenia za dokładnie taki czas, jaki został spędzony na miejscu parkingowym, to kierowca decyduje, kiedy włącza i wyłącza naliczanie.

SkyCash to aplikacja do płatności w strefie parkowania, którą pobierzesz na Androida i iOS-a.

SkyCash to jedna z najpopularniejszych aplikacji umożliwiających płacenie za miejsce parkingoweSkyCash/ App Store materiały prasowe

Jak zapłacić za parking aplikacją moBILET?

Drugą aplikacją do mobilnej płatności w strefie parkowania, która również jest warta uwagi, to moBiLET. To aplikacja dostępna w ponad 100 miastach w Polsce, która oferuje wiele korzyści. Oprócz płatności za postój w strefie parkowania, moBiLET ułatwia również korzystanie z komunikacji miejskiej czy podróżowanie koleją.

Dużą zaletą aplikacji moBiLET jest fakt, że program oferuje szerokie możliwości pod względem płatności. Oprócz karty i portmonetki, użytkownicy mogą też rozliczać się za pomocą systemu BLIK.

moBiLET jest aplikacją do płatności w strefie parkowania, którą możesz pobrać na Androida i iOS-a.

moBiLET ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej, podróżowanie samochodem czy kolejąmoBILET/ sklep Google Playmateriały prasowe

mPay. Jak zapłacić za parkowanie telefonem?

mPay to darmowa aplikacja, która umożliwia nie tylko zakup biletu w strefie parkowania, ale również biletów kolejkowych i autobusowych w całej Polsce. Ponadto mPay świadczy usługi za pośrednictwem aplikacji do płatności mobilnych, która umożliwia:

  • zakup ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia turystycznego;
  • zakup doładowań do telefonów i gier, wnoszenie opłat za dostęp do serwisów streamingowych;
  • nadawanie przesyłek kurierskich;
  • zakup biletów wstępu m.in. do Tatrzańskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego, Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a także Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu;
  • przekazywanie płatności innemu użytkownikowi aplikacji oraz udostępnianie środków na wirtualnej portmonetce (tzw. płatności P2P).

Jak działa AnyPark (dawniej Pango)? Aplikacja do opłacenia parkingu

AnyPark to jedna z kilku dostępnych na polskim rynku aplikacji mobilnych umożliwiających zdalne płatności za postój w miejskich strefach parkowania. AnyPark konkuruje głównie ze SkyCash, mPay oraz moBiLET, jednak póki co cieszy się od nich mniejszą popularnością.

Zmianie nazwy z Pango na AnyPark towarzyszyło również wprowadzenie pakietu - AnyPark+. Posiada on szereg nowych funkcji, takich jak m.in. znajdowanie wolnych miejsc parkingowych czy wskazywanie lokalizacji zaparkowanego samochodu. Dla klientów flotowych wprowadzono opcję zarządzania i kontroli kosztów parkowania, w tym możliwość pobrania faktur.

Aplikacje mobilne banków, które umożliwiają płacenie telefonem za parkowanie

Od pewnego czasu opcja umożliwiająca mobilne uregulowanie opłaty za postój samochodu dostępna jest także w aplikacjach bankowych.

Usługę taką udostępniają Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, PKO BP, Santander Bank Polska czy ING Bank Śląski.

Instytucje te nawiązały współpracę z operatorem aplikacji moBiLET, więc parkowanie dostępne jest wszędzie tam, gdzie działa ten system płatności mobilnych.

Zobacz też:

Cichy i komfortowy autobus wodorowy. NesoBus wyruszył na ulice GdyniPolsat NewsPolsat News