Jak najszybciej pozbyć się kuny? Pomoże skuteczna metoda z Niemiec
Kuny to zwierzęta, których obecność może oznaczać sporo problemów dla właścicieli samochodów. Dzięki swojemu zamiłowaniu do gryzienia w zaledwie jedną noc mogą unieruchomić auto wyrządzając szkody nawet na kilka tysięcy złotych. Jak skutecznie odstraszyć ciekawskie zwierzęta?

Spis treści:
Dlaczego kuna wchodzi do auta?
Wbrew przekonaniu wielu kierowców kuny wcale nie wchodzą pod maski samochodów, by budować tam gniazdo. Rozgrzane komory silnikowe wydają się jednak szukającemu ciepłego schronienia zwierzęciu idealnym miejscem, w którym można spędzić noc. Z tego względu prawdopodobieństwo spotkania kuny za dnia jest raczej niewielkie. Z reguły o ich wizycie dowiemy się dopiero rano, kiedy odkryjemy pod maską ślady ich obecności.
Dlaczego kuna przegryza kable w samochodzie?
W trakcie obecności w komorze silnika kuny mogą przegryzać kable i przewody, a także rozpruwać matę wygłuszającą na klapie silnika i tworzyć w niej korytarze. Warto jednak zaznaczyć, że zwierzęta nie przegryzają kabli ze względu na głód, ale z uwagi na konieczność stałego ostrzenia sobie zębów.
Bywa również, że ślady pogryzienia można znaleźć w miejscach, gdzie kuna np. testowała różne elementy w poszukiwaniu czegoś miękkiego, co łatwo przegryźć. Zwiastunem dodatkowych kłopotów może być również sytuacja, w której pod maską naszego auta znalazła się już kiedyś jakaś kuna. Wówczas nowy lokator komory silnika (kuna to zwierzę terytorialne) będzie chciał za wszelką cenę pozbyć się zapachu poprzednika. To również może go skłonić do gryzienia kabli i ogumionych części pojazdu.

W najgorszym przypadku wizyta kuny może zakończyć się unieruchomieniem samochodu i naprawami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych. W związku z tym kierowcy szukają różnego rodzaju sposobów, jak odstraszyć te zwierzęta.
Co zrobić, żeby kuna nie wchodziła pod maskę samochodu?
Jeśli chcemy pozbyć się kuny z samochodu, z pomocą może nam przyjść jej wrażliwy węch. Na liście zapachów, których kuny wyjątkowo nie znoszą, są m.in.:
- czosnek i cebula
- naftalina
- repelenty na bazie moczu drapieżników - kuny czują się zagrożone, kiedy wywęszą obecność większych drapieżników - np. lisów
Oprócz tego innymi sposobami wykorzystującymi węch intruzów są spryskiwanie silnika octem, zawieszenie kostki WC lub ułożenie psiej sierści. Trzeba jednak pamiętać, że kuny to inteligentne stworzenia i po pewnym czasie mogą przyzwyczaić się do tych zapachów, jeśli zauważą, że nie wiąże się on z żadnym realnym zagrożeniem - np. obecnością drapieżnika. W związku z tym dobrym pomysłem jest stosowanie różnych metod naprzemiennie.
Kuny mają nie tylko wrażliwy węch, ale także słuch - słyszą dźwięki, których ludzkie ucho nie wychwytuje. W związku z tym dobrym pomysłem są również urządzenia emitujące ultradźwięki.
Dobrym sposobem są również płytki rażące prądem działające na podobnej zasadzie, co elektryczne pastuchy. Zwierzę po porażeniu prądem rezygnuje z odwiedzin pod maską i zapamięta, że próba wejścia skończyła się bólem.
Jaki jest najskuteczniejszy środek na kuny? Niemiecka metoda
Oczywiście obecność kun w samochodzie nie jest problemem tylko polskich kierowców. Borykają się z nim również m.in. Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów popularnością cieszy się jednak również inna metoda na nieproszonych gości. Chodzi o rozkładanie metalowej siatki pod samochodem.
Może być ona zamocowana na dwóch deskach lub w formie specjalnej rami o wymiarach dopasowanych do rozstawu kół. Kluczowe jest, żeby była ona wykonana z metalu lub posiadała elastyczną powłokę, najlepiej szeleszczącą, gdyż to właśnie hałas ma odstraszać kuny wchodzące na siatkę. Zdaniem niektórych podobny efekt można uzyskać za pomocą np. kawałka blachy.
Choć metoda cieszy się sporą skutecznością, dla części kierowców, zwłaszcza tych mieszkających w bloku lub na osiedlu, może stanowić problem. Ponadto trzeba pamiętać, by codziennie przed wyjazdem z domu wyjmować siatkę spod auta.