Innowacje w motoryzacji

Wyjaśniamy zasady działania wybranych podzespołów auta.

Nowatorskie rozwiązania w motoryzacji coraz szybciej trafiają do seryjnych modeli. Oto kilka z nich, które można znaleźć w samochodach spotykanych na naszych drogach.

WYTWORNICA DŹWIĘKU WYDECHU

Rozwiązanie to stosuje wiele marek, od VW zaczynając, poprzez Audi, BMW, Lexusa i Porsche, na Ferrari kończąc. Sposobów na zmianę dźwięku wydechu i symulowanie bardziej "rasowego" brzmienia jest wiele.

Wytwornica dźwięku Audi Sound Actuator, stosowana w sportowych wersjach (np. SQ7), wykorzystuje dwa specjalnej konstrukcji głośniki umieszczone w komorach rezonansowych przy tłumiku końcowym. Dźwięk jest modulowany w zależności od obrotów i obciążenia. Dzięki temu wysokoprężny silnik imituje dźwiękiem silnik benzynowy. W wybranych modelach system jest montowany seryjnie, bez dopłaty.

Reklama

GŁOWICA BEZKOLEKTOROWA

To rozwiązanie stosowane obecnie w większości silników Hondy, ale także między innymi w wielu jednostkach Audi-VW. Aby przyspieszyć nagrzewanie silnika (ekologia) i ograniczyć straty cieplne (zużycie paliwa), kolektor wydechowy jest coraz częściej integrowany z głowicą, z której spaliny wychodzą jednym otworem (zwykle bezpośrednio do turbosprężarki).

AKUMULATOR TYPU AGM (ABSORBENT GLASS MAT)

Akumulatory AGM stosowane są w wielu samochodach z systemem Start-Stop lub z odzyskiem energii przy hamowaniu (np. wszystkie BMW po 2007 r.). Główną różnicą w stosunku do akumulatorów tradycyjnych jest uwięzienie elektrolitu w macie szklanej (stąd nazwa). To zapewnia stały kontakt elektrolitu z płytami i umożliwia wysokowydajną pracę w dowolnej pozycji. Elektrolit nie przejawia tendencji do wyparowywania, co znacząco wydłuża trwałość.

Z zasady akumulatory AGM mają lepsze parametry elektryczne, są dobrze przystosowane do pracy cyklicznej (start-stop) i odporne na głębokie rozładowania, typowe dla systemów z odzyskiem energii.

CENTRALNY DYFERENCJAŁ

Pozostał już w nielicznych modelach z napędem na cztery koła, ale zdecydowanie uchodzi za najbardziej wyrafinowany sposób rozdziału napędu na dwie osie.

Od lat Audi stosuje w wielu modelach quattro centralny dyferencjał typu śrubowego, a więc wywodzący się z rozwiązania o nazwie Torsen. Wykorzystywana jest tam przekładnia planetarna z dodatkowymi tarczkami ciernymi, spełniającymi funkcję samoczynnej blokady wewnętrznej. W uproszczeniu można przyjąć, że napęd ze skrzyni biegów wchodzi na koszyk satelitów, z którego kołem koronowym wychodzi na oś tylną, a słonecznym na oś przednią. Stosunek liczb zębów obu kół odpowiada za naturalny rozkład momentów (np. 40/60), a geometria uzębień satelitów w połączeniu z podkładkami ciernymi umożliwia samoczynną zmianę tego rozkładu w zależności od różnic przyczepności kół.

MATRYCOWE ŚWIATŁA GŁÓWNE

Stosowane są między innymi w wybranych modelach Audi (Digital Matrix Light), Mercedesa (Multibeam LED) czy Opla (IntelliLux). Ten typ oświetlenia pozwala wycinać część plamy świetlnej tak, aby zminimalizować ryzyko oślepiania jadących z naprzeciwka. Uzyskiwane jest to poprzez wygaszenie wybranych diod LED w układzie świetlnym. Pole przed samochodem jest monitorowane czujnikiem, który pozwala na określanie pozycji innych uczestników ruchu.

E-TURBO

W zasadzie nie występuje tu turbina, więc właściwie należałoby e-turbo nazywać w zasadzie elektrycznym kompresorem. W stosunku do zwykłej turbosprężarki rozwiązanie to różni się zastosowaniem silnika elektrycznego w miejsce turbiny. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ciśnienia doładowania już przy niskich prędkościach obrotowych silnika.

Rozwiązanie stosowane jest w modelu Audi SQ7 niezależnie od dwóch klasycznych turbosprężarek. Jego użycie możliwe było z racji występowania w tym modelu instalacji 48 V, która zapewnia odpowiednią moc prądu, niezbędną do sprawnego działania kompresora.

Ilustracje: producenci; "Motor" 29/2017

Systemy wspomagające - jak działają i za które warto dopłacić – TECHNIKA

Filtry sadzy także do silników benzynowych – EKSPLOATACJA

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy