Czy płukanie silnika ma sens? W kilku wypadkach to konieczność

Płukanie silnika brzmi jak skomplikowana procedura, ale w rzeczywistości może ją wykonać nawet niezaawansowany w mechanice pojazdowej kierowca. Płukanka silnika to czynność, którą można, a w niektórych wypadkach należy, przeprowadzić przy okazji wymiany oleju w silniku. Kiedy należy wykonać płukanie silnika, a w jakich przypadkach nie jest to konieczne?

Jak i po co robi się płukanie silnika?
Jak i po co robi się płukanie silnika?123RF/PICSEL

Do silnika w trakcie eksploatacji (a nawet wtedy, gdy auto nie jest często używane) przedostają się liczne zanieczyszczenia. Każdy słyszał chyba o osadzającym się nagarze, który potrafi zatkać kanały olejowe czy zniszczyć turbosprężarkę. Do tego dochodzą liczne osady, które powstają szczególnie wtedy, gdy auto eksploatowane jest na krótkich dystansach, gdy olej silnikowy nie ma szansy, by osiągnąć temperaturę roboczą i skutecznie oczyszczać elementy układu napędowego.

Ważna jest także sama jakość oraz rodzaj oleju - mineralne mają tendencję do mniej skutecznego oczyszczania silnika niż syntetyczne. Kluczowe są także interwały wymiany oleju, kierowcy, którzy zwlekają z tą czynnością, narażają swoje auta na kosztowne awarie, na przykład turbosprężarki czy układu korbowo-tłokowego. Skutecznym sposobem na oczyszczenie jednostki napędowej może być płukanka silnika.

Na czym polega płukanie silnika?

Choć brzmi to groźnie, tak naprawdę jest stosunkowo proste i całą procedurę może przeprowadzić każdy, kto wie, gdzie znajduje się wlew oleju silnikowego. Płukanie silnika to nic innego jak wlanie do zbiornika oleju specjalnego preparatu, który kosztuje zazwyczaj od około 30 do 80 zł. W jego skład wchodzi między innymi nafta oraz specjalne detergenty, które usuwają osady i nagar z pierścieni tłokowych.

Jak robi się płukanie silnika?

Przed wymianą oleju w silniku wystarczy wlać preparat do zbiornika oleju i uruchomić silnik, który na “płukance" musi chodzić przez co najmniej 15 minut (dokładne instrukcje są podane opakowaniu preparatu). W ten sposób środek będzie mógł zostać rozprowadzony po układzie napędowym, by oczyścić go z osadów i nagaru. Potem należy dokonać standardowej wymiany oleju, czyli spuścić stary olej i uzupełnić nowym. Tu przypominamy, że zużytego oleju nie wolno po prostu wyrzucić na śmietnik, trzeba dostarczyć go do warsztatu, który zajmie się jego utylizacją lub wywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Kiedy przeprowadzać płukanie silnika?

Płukanie silnika można wykonywać przy każdej wymianie oleju, ale mechanicy zgodnie twierdzą, że ta czynność jest szczególnie polecana gdy:

●     Kupujemy auto, szczególnie z silnikiem wysokoprężnym, w którym może osadzać się więcej zanieczyszczeń i nie jesteśmy pewnie co do jeg przeszłości serwisowej, częstotliwości wymiany oleju przez poprzedniego właściciela itd.

●     Znacznie spóźniliśmy się z wymianą oleju w silniku, na przykład o kilka miesięcy

●     Często jeździmy autem na krótkich dystansach

●     Silnik pracował wcześniej na olejach mineralnych

●     Podczas pracy silnika z rury wydechowej wydobywa się niebieski dym, osiągi silnika zauważalnie się pogarszają, wzrasta zużycie paliwa

Oczywiście płukanka silnika nie zawsze jest odpowiedzią, na niektóre z powyższych problemów. Mechanicy potwierdzają, że jeśli pojazd jest regularnie serwisowany i eksploatowany w optymalny sposób, to płukanie silnika przy każdej wymianie oleju nie jest konieczne (choć nie zaszkodzi), w takim wypadku możne je zastosować raz na 2-3 wymiany.

Chwila grozy na przejeździe kolejowym. Nagranie ku przestrodzePolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas