Czy dziś w nowym aucie trzeba docierać silnik? Co mówią producenci?

O to, czy silnik w nowym aucie trzeba docierać, spierają się i kierowcy i mechanicy. W większości wypadków jednak, i słusznie, słychać głosy, że oszczędzanie silnika przez przynamniej pierwsze kilkaset, a to odpowiednie podejście.

Czy w nowym samochodzie trzeba docierać silnik?
Czy w nowym samochodzie trzeba docierać silnik?Karol TynkaINTERIA.PL

Czy trzeba docierać silnik w nowym aucie?

Zakup nowego samochodu to ekscytujące wydarzenie dla każdego kierowcy. Nowoczesne technologie i zaawansowane materiały używane w produkcji pojazdów sprawiają, że pytanie o konieczność docierania silnika wciąż budzi kontrowersje. W przeszłości proces ten był kluczowy, aby zapewnić długotrwałą i bezawaryjną pracę silnika. Jednak czy w dobie współczesnych standardów produkcji wciąż jest to konieczne? Niektórzy mają co do tego wątpliwości.

Docieranie silnika to proces, podczas którego nowe części silnika, takie jak tłoki, pierścienie tłokowe i cylindry, dostosowują się do siebie. W starszych samochodach było to niezbędne, ponieważ precyzja wykonania części była niższa, a same materiały mniej wytrzymałe. Dzisiejsze silniki są produkowane z większą precyzją i przy użyciu bardziej zaawansowanych technologii, co sprawia, że ich docieranie jest mniej wymagające niż kiedyś. Mimo to, producenci często nadal zalecają łagodniejsze użytkowanie pojazdu przez pierwsze kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów.

Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom, systemy w aucie "wiedzą" o tym, że auto jest na dotarciu (albo na przykład, że silnik jeszcze nie nabrał temperatury roboczej) i ograniczają wysokość obrotów, na jakich może pracować.

Jak docierać silnik?

Docieranie silnika w nowym aucie polega głównie na unikaniu nadmiernego obciążania jednostki napędowej. Przez pierwsze 1 000-2 000 kilometrów zaleca się unikanie ekstremalnych prędkości, gwałtownych przyspieszeń i nagłych hamowań. Kluczowe jest także nie wkręcanie silnika na wysokie obroty oraz długotrwała jazda ze stałymi obrotami. Producenci samochodów często podają konkretne zalecenia dotyczące prędkości obrotowych, których należy przestrzegać w początkowym okresie eksploatacji.

Kolejnym ważnym aspektem docierania silnika jest regularna zmiana obciążeń. Oznacza to, że warto różnicować prędkości i obciążenia podczas jazdy, zamiast utrzymywać stałe tempo przez długi czas. Taki sposób użytkowania pozwala na równomierne rozłożenie nacisków na wszystkie części silnika, co przyczynia się do ich lepszego dopasowania i trwałości.

Ważny olej silnikowy i sposób eksploatacji

Również olej silnikowy odgrywa istotną rolę w procesie docierania. W niektórych przypadkach producenci stosują specjalny olej na pierwszy okres eksploatacji, który wspomaga proces docierania. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących jego wymiany, która zazwyczaj powinna nastąpić po pierwszych kilku tysiącach kilometrów. Regularne sprawdzanie poziomu oleju i jego wymiana zgodnie z harmonogramem producenta jest kluczowe dla utrzymania silnika w dobrej kondycji.

Warto także pamiętać, żeby na początku eksploatacji lepiej nie obciążać auta nadmiernie - i to dosłownie, chodzi o jazdę z kompletem pasażerów i bagaży czy jazdą z przyczepą.

Mimo że nowoczesne silniki są projektowane i produkowane z myślą o minimalnym docieraniu, przestrzeganie podstawowych zasad łagodnego użytkowania w początkowym okresie może przynieść korzyści w postaci dłuższej żywotności i bezawaryjnej pracy jednostki napędowej. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi docierania silnika i stosować się do nich. Nawet jeśli dzisiejsze technologie znacznie zmniejszyły znaczenie tego procesu, ostrożne podejście do nowego pojazdu nigdy nie zaszkodzi.

Toyota Yaris Cross po modernizacji. Zmian nie zobaczysz gołym okiemInteria.plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas