A OFF. Przycisk, który spędza sen z powiek kierowców. Też go naciskasz?

Charakterystyczna litera A w kółku z dopiskiem OFF to domena nowszych samochodów. Przycisk z tym symbolem został wprowadzony wraz z funkcją Start/Stop jako kolejne ekologiczne rozwiązanie, mające na celu zmniejszenie spalania, a także emisji spalin do atmosfery. Kierowcy dzielą się na dwa obozy - tych którzy lubią ten system i tych, którzy serdecznie go nienawidzą.

System start-stop jest tematem budzącym sporo emocji wśród wielu kierowców
System start-stop jest tematem budzącym sporo emocji wśród wielu kierowców123RF/PICSEL123RF/PICSEL

System Start/Stop w samochodzie - po co jest?

System Start/Stop lub "Start & Stop" (zależnie od samochodu) to funkcja wprowadzona przez producentów samochodów aby obniżyć zużycie paliwa, a także zmniejszyć emisję spalin i szkodliwych substancji do atmosfery. Wprowadzenie tego systemu zostało niejako wymuszone przez wy1)śrubowane normy emisji spalin, jako ukłon w stronę ekologii. Na czym polega?

Jak działa funkcja Start/Stop?

Funkcja Start/Stop to specjalny system, który gasi silnik samochodu lub przestawia go w tryb "uśpienia" wtedy, gdy zatrzymamy się przed sygnalizacją świetlną lub jadąc w korku. System za pomocą wielu czujników wykrywa moment kiedy samochód się nie porusza i wyłącza silnik ograniczając zużycie paliwa na krótką chwilę.

Kiedy zareagujemy w jakikolwiek sposób, na przykład wciskając sprzęgło, lub puszczając hamulec i wciskając gaz system ponownie automatycznie uruchamia silnik umożliwiając nam dalszą jazdę.

Aby działanie takiego systemu było możliwe samochody z tą funkcją są również wyposażone w specjalny, mocniejszy rozrusznik oraz alternator, a także dedykowany do systemów Start/Stop akumulator, który nie rozładuje się przy dużej częstotliwości uruchamiania silnika.

Ile paliwa można zaoszczędzić dzięki funkcji start/stop?

Choć producenci i dystrybutorzy samochodów reklamują system start/stop jako funkcję, która pomaga oszczędzać paliwo, trudno jednoznacznie określić na jakie realne oszczędności możemy liczyć. Wiele bowiem zależy od warunków użytkowania samochodu, stylu jazdy, a także wielu innych czynników zewnętrznych.

Przyjmuje się, że w warunkach miejskich zużycie paliwa może spaść o około 3 do nawet 10%, w trasie oszczędności są właściwie niezauważalne (samochód nie zatrzymuje się tak często jak w mieście). W niektórych samochodach jako dodatek do systemu start stop dodano algorytm, który przelicza ile udało nam się zaoszczędzić na danym odcinku od odpalenia, do zgaszenia samochodu.

Złośliwi twierdzą, że oszczędności, które udało nam się poczynić na korzystaniu z funkcji start/stop i tak musimy później wydać na nowy, droższy akumulator lub rozrusznik do samochodu z tym systemem. Niestety jest w tym odrobina prawdy, bowiem awarie rozruszników w samochodach z tym systemem (zwłaszcza gdy nie domaga akumulator), zdarzają się dość często.

Przycisk z A OFF w kółku obsługuje start/stop

Jeśli chodzi o system start/stop kierowcy dzielą się na dwa obozy - tych którzy korzystają z niego i sobie chwalą oraz tych, którzy serdecznie go nienawidzą i regularnie korzystają z przycisku z literą A w kółku (lub "A OFF", "Auto OFF"). Znajduje się on zwykle w okolicach przycisku odpalania (stacyjki), lub gdzieś w konsoli deski rozdzielczej, a jego zadaniem jest dezaktywacja systemu start/stop.

Wynika to z faktu, że początkowo system ten nie był doskonały i zdarzały mu się duże zawahania w działaniu, które znacząco wpływały na komfort jazdy. System gubił się, gasił samochód w nieodpowiednim momencie (np. podczas dojeżdżania do korka), a później zwlekał z uruchomieniem silnika i uniemożliwiał dynamiczne ruszenie w razie potrzeby. Nawet dziś w nowych samochodach funkcji start/stop zdarzają się takie "czkawki" co irytuje wielu kierowców.

Wyłącznik systemu start stop, może być umiejscowiony blisko stacyjki, na konsoli środkowej, a nawet w desce rozdzielczej po lewej stronie123RF/PICSEL

Po wciśnięciu przycisku "A" w kółku są dwie możliwości sygnalizowania wyłączenia systemu - może być to żółta dioda umieszczona we wspomnianym przycisku, lub żółta kontrolka na desce rozdzielczej sygnalizująca nieaktywność funkcji.

Jak wyłączyć start/stop na stałe?

W wielu samochodach system start/stop można wyłączyć tylko doraźnie - przy każdym uruchomieniu auta system resetuje się i uruchamia się automatycznie, co również doprowadza wielu kierowców do irytacji. W niektórych samochodach, na przykład z napędem hybrydowym funkcja start/stop jest włączona na stałe i nie można jej w żaden sposób wyłączyć.

W innych wyłączenie lub włączenie funkcji na stałe można zaprogramować z poziomu ekranu multimedialnego, a w jeszcze innych można zrobić to tylko za pomocą komputera serwisowego.  Jeśli się na to nie zdecydujemy, pozostaje nam wciskanie przycisku start stop zaraz po uruchomieniu auta, by dezaktywować tę funkcję, lub pogodzić się z jej obecnością i nauczyć się z niej korzystać.

"Wydarzenia": Bulwersująca sytuacja na A1. Kierowca jechał korytarzem życiaPolsat NewsPolsat News