Zła decyzja może kosztować 5 tys. zł. Gdzie wyrzucić opakowanie po oleju?

Szymon Piaskowski

Szymon Piaskowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W czasach, gdy świat zalewany jest plastikowymi opakowaniami jedzenia, ubrań czy przedmiotów użytku codziennego, ważne jest, by opakowania, które wcześniej zawierały potencjalnie groźne dla środowiska naturalnego substancje, wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych. Do tego typu opakowań należą z pewnością te po zużytym oleju, mniej - po kosmetykach samochodowych. Gdzie je wyrzucić, aby nie zatruć środowiska i nie narazić się na wysoki mandat?

Gdzie wyrzucić opakowanie po oleju czy kosmetykach samochodowych?
Gdzie wyrzucić opakowanie po oleju czy kosmetykach samochodowych?123RF/PICSEL

Odpady tak zwane niebezpieczne, a do takich należy z pewnością olej silnikowy czy część chemii samochodowej, należy utylizować w miejscu do tego przeznaczonym. W przeciwnym razie narażamy środowisko naturalne na degradację, a siebie na wysoki mandat - za wyrzucenie kanistra po oleju na zwykły śmietnik możemy dostać nawet 5 tys. zł kary.

Gdzie wyrzucić opakowanie po oleju silnikowym?

Właściwa utylizacja opakowań po oleju silnikowym, na przykład butelek czy kanistrów, nie jest tak oczywista jak segregacja innych odpadów. Przepisy dotyczące ich zagospodarowania różnią się w zależności od gminy, dlatego konieczne jest zapoznanie się z lokalnymi regulacjami. Większość samorządów wymaga oddawania takich opakowań do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jednak w niektórych gminach można je wrzucać do pojemników na metale i tworzywa sztuczne.

Zużyty olej silnikowy wymaga natomiast specjalnego traktowania. Można go oddać w kilku miejscach: na stacjach benzynowych, w warsztatach samochodowych, autoryzowanych serwisach oraz w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Dlaczego nawet niewielkie resztki oleju, które przedostaną się do gleby mogą być niebezpieczne? Przede wszystkim olej silnikowy zawiera toksyczne substancje chemiczne, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz metale ciężkie jak ołów, kadm czy chrom, które powstają podczas pracy silnika. Gdy olej przedostaje się do gleby, zatruwa ją i może skazić wody gruntowe, z których często korzystamy jako źródła wody pitnej. Jeden litr oleju silnikowego może zanieczyścić nawet milion litrów wody, czyniąc ją niezdatną do picia. Co więcej, olej silnikowy rozkłada się niezwykle wolno - proces ten może trwać nawet dziesiątki lat. W tym czasie stale uwalnia szkodliwe substancje do środowiska, powodując długotrwałe skażenie ekosystemu.

Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach samochodowych?

Tu sprawa nie jest już tak jednoznaczna, bo wiele zależy od rodzaju danego kosmetyku oraz opakowania, w którym był umieszczony. Aby ułatwić sobie zadanie, można znaleźć na danym opakowaniu informację o tym, gdzie ono powinno trafić. Większość chemii samochodowej sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach, które, po upewnieniu się, że są faktycznie puste, można wyrzucić do pojemników na odpady metalowe i plastikowe (czyli żółte).

Inaczej ma się sprawa w wypadku kosmetyków występujących w formie dezodorantów czy innych pojemników pod ciśnieniem - tego typu śmieci należy zawsze wyrzucać do kontenerów na odpady zmieszane, ewentualnie wcześniej pozbywając się plastikowej nakrętki (pojemnik na plastiki i metale). Niezużyte resztki samochodowych kosmetyków, niezależnie od opakowania, należy zawsze wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Niebezpieczne zdarzenie na przejściu dla pieszychmateriały prasowePolicja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na