Wymiana żarówek na LED-owe w końcu legalna? Jest przełom w sprawie
Halogenowe żarówki stosowane w większości samochodów nie mogą mierzyć się z nowoczesnym oświetleniem ksenonowym czy LED-wym. Na rynku są dostępne żarówki LED pasujące w złącza żarówek halogenowych, ale dotychczas decydując się na taką zamianę ryzykowaliśmy wysoki mandat. Sytuacja może się zmienić – są pierwsze retrofity LED z certyfikatem UNECE.

Spis treści:
Wiele starszych aut wyposażonych jest w słabe oświetlenie z tradycyjnymi żarówkami halogenowymi, które znacząco odbiegają jakością od nowoczesnych systemów świateł.
Żarówki LED to najlepsze rozwiązanie do samochodu
Dobrym rozwiązaniem może być montaż zamiennych żarówek LED, które pozwalają stosunkowo niedużym kosztem zwiększyć skuteczność oświetlenia. Reflektory wyposażone w tego typu źródła światła emitują jasne, białe światło o szerszym i dłuższym zasięgu, a przy tym cechują się większą trwałością. Średnia żywotność żarówek LED wynosi od 1500 do 3000 godzin, co oznacza kilka razy dłuższy czas pracy w porównaniu z klasycznymi żarówkami halogenowymi.
Czy można użyć żarówek LED zamiast halogenowych?
Jest jednak istotne zastrzeżenie - popularne LED-owe zamienniki, zwane potocznie retrofitami, zasadniczo są niezgodne z przepisami. Wynika to z braku homologacji dla żarówek LED stosowanych w reflektorach zaprojektowanych pierwotnie pod tradycyjne żarówki halogenowe.
Prawo jasno zabrania używania LED-ów w miejsce standardowych żarówek w zewnętrznym oświetleniu pojazdu. W przypadku kontroli drogowej policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i wystawić mandat za taką przeróbkę. Również diagnosta podczas przeglądu technicznego nie dopuści pojazdu do ruchu, jeśli wykryje niezgodne z przepisami zmiany w oświetleniu.
Mimo pewnych konsekwencji podczas kontroli drogowej, wielu kierowców ryzykuje i montuje żarówki LED w swoich samochodach. Sam proces podmiany jest bardzo prosty. W miejsce starej żarówki wystarczy wpiąć nową. Jedyną kwestią jest wybór właściwego mocowania w reflektorze.
Jak zamontować legalnie oświetlenie LED?
Prawo dopuszcza montaż oświetlenia LED do jazdy dziennej - mogą to być zestawy uniwersalne lub przystosowane do konkretnego modelu. Oprócz tego oszczędne żarówki można stosować w oświetleniu tablicy rejestracyjnej, światła cofania lub montażu LED-owych lampek we wnętrzu auta. Zmodyfikowane oświetlenie podwyższy atrakcyjność pojazdu i poprawi przyjemność z użytkowania.
Pierwsze legalne retrofity LED - jest certyfikat UNECE
Philips wprowadza do oferty żarówki LED Philips Ultinon Pro6000 Boost twierdząc, że to pierwszy produkt zatwierdzony przez Europejską Komisję Gospodarczą. Żarówka została zatwierdzona zgodnie z normą UNECE R37 do użytku na drogach publicznych, co czyni ją naszą pierwszą żarówką zgodną z międzynarodowymi przepisami ruchu drogowego. Certyfikat UNECE obejmuje wszystkie państwa będące stronami "Porozumienia o harmonizacji technicznej pojazdów" z 1958 roku. Jej rynkowy debiut przewidziano na przełom maja i czerwca, a cena jeszcze nie jest znana.

Niestety, nowa żarówka Philipsa debiutuje wyłącznie jako zamiennik żarówki halogenowej H11. Nie jest to najpopularniejszy rodzaj - znacznie większa liczba samochodów korzysta z żarówek H4 lub H7. Niemniej nie brakuje modeli, w których żarówki H11 wykorzystywane są w światłach mijania i drogowych. Możliwe też, że jeśli rynek ciepło przyjmie to rozwiązanie, producent postara się o rozszerzenie certyfikacji na kolejne rodzaje źródeł oświetlenia.
Co grozi za korzystanie z nielegalnych retrofitów LED
W związku z brakiem odpowiednich uregulowań prawnych, retrofity dostępne dotąd w Polsce sprzedawane były z informacją, że nie można z nich korzystać w ruchu drogowym. Niektórzy producenci ostrzegali w opisach produktów, że jeśli samochód korzystający z retrofitów weźmie udział w kolizji drogowej, ubezpieczyciel może mieć powód do odmowy wypłaty odszkodowania. Jeśli policjant stwierdzi obecność nielegalnych retrofitów podczas kontroli drogowej, kierowcy grozi kara do 3 tys. zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.