Ten przycisk bardzo podnosi komfort. Twoja noga ci podziękuje

W dzisiejszych czasach samochody wyposażone są w coraz więcej zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę. Jednym z najbardziej praktycznych, choć często niedocenianych rozwiązań, jest funkcja Auto Hold. Ten system, który pojawił się na rynku motoryzacyjnym grubo ponad dekadę temu, bardzo podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w warunkach miejskich.

Jak działa funkcja Auto Hold w samochodach? W niektórych wystarczy wcisnąć mocno hamulec
Jak działa funkcja Auto Hold w samochodach? W niektórych wystarczy wcisnąć mocno hamulec123RF/PICSEL

Auto Hold to system, który automatycznie utrzymuje pojazd w bezruchu po zatrzymaniu, bez konieczności trzymania wciśniętego pedału hamulca przez kierowcę. Przydaje się więc szczególnie podczas jazdy w korkach, na światłach czy podczas ruszania pod górę. System ten działa w ścisłej współpracy z elektronicznym hamulcem postojowym i jest dostępny wyłącznie w pojazdach wyposażonych w tę technologię. Początkowo zwykle był elementem wyposażenia modeli wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, ale z biegiem czasu trafił także do aut z mechaniczną przekładnią.

Jak działa Auto Hold?

Działanie systemu auto hold opiera się na czujnikach systemów ABS oraz ESP. Po aktywowaniu funkcji, która najczęściej odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku (na przykład tego z napisem "auto hold" lub z literą "A" w kółku wziętym w nawias) albo poprzez mocniejsze wciśnięcie pedału hamulca, system automatycznie wykrywa moment zatrzymania pojazdu. W tym momencie czujniki przekazują informację do modułu ESP, który utrzymuje odpowiednie ciśnienie w układzie hamulcowym, skutecznie unieruchamiając pojazd.

Co istotne, system jest dość szybko potrafi "odpuścić" - gdy tylko czujniki wykryją jakikolwiek ruch lub intencję ruszenia (np. poprzez naciśnięcie pedału gazu), automatycznie zwalniają hamulce, umożliwiając płynne ruszenie z miejsca. Jest to szczególnie pomocne podczas ruszania pod górę, ponieważ eliminuje ryzyko stoczenia się pojazdu.

Dlaczego warto korzystać z funkcji auto hold?123RF/PICSEL

Dlaczego warto korzystać z funkcji Auto Hold?

Jedną z najważniejszych zalet systemu auto hold jest zwiększenie komfortu jazdy. Kierowca nie musi już trzymać stopy na pedale hamulca podczas postoju - na przykład w korkach czy pod światłami. Dodatkowo, system ten współpracuje z funkcją Hill Holder, która wspomaga ruszanie na wzniesieniach.

Warto zaznaczyć, że w większości pojazdów system Auto Hold posiada funkcję pamięci - oznacza to, że po jednokrotnej aktywacji pozostaje włączony nawet po ponownym uruchomieniu silnika. O aktywności systemu informuje zazwyczaj odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej oraz podświetlenie przycisku sterującego.

Co ciekawe, funkcja auto hold działa tylko wtedy, gdy kierowca ma zapięte pasy bezpieczeństwa, co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Ponadto, system automatycznie dostosowuje siłę hamowania do warunków, zapewniając stabilne utrzymanie pojazdu w miejscu niezależnie od nachylenia powierzchni.

W jakich samochodach znajdziemy funkcję Auto Hold?

Funkcja auto hold jest obecnie dostępna w wielu pojazdach różnych marek, szczególnie w modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, choć można ją znaleźć również w autach z manualną przekładnią. Jest to standard w większości nowych modeli marek premium, takich jak Audi, BMW czy Mercedes, ale coraz częściej pojawia się również w samochodach marek masowych. Zwykle nie trzeba do niej dopłacać, nawet jeśli mowa o samochodach producentów aut popularnych.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?