Pozbywasz się starego zderzaka lub lampy? Jest tylko jeden właściwy adres

Większość podzespołów, z których składa się samochód, to albo części, których należy pozbyć się w odpowiednim miejscu (nie na śmietniku!) albo na przykład elektrośmieci, które należy oddać przy okazji zakupu nowej części. Przepracowanych płynów także nie wolno po prostu wylać do śmietnika, tylko wyrzucić w PSZOK-u lub oddać w warsztacie mechanicznym.

Gdzie wyrzucić uszkodzone części auta?
Gdzie wyrzucić uszkodzone części auta?123RF/PICSEL

Zbite lampy i reflektory, uszkodzone zderzaki, stare opony samochodowe, przepracowany olej silnikowy czy elementy blacharskie - każdy pojazd składa się z wielu elementów, które nie mogą zostać po prostu wyrzucone na śmietnik. Raz, że często przeszkadza w tym ich rozmiar, a dwa - i to jest podstawowa kwestia - jest to po prostu nielegalne i potencjalnie groźne dla środowiska.

Szczególnie niebezpieczne, a niestety często praktykowane, jest wyrzucanie lub wylewanie starych płynów do kanalizacji. Na szczęście, kierowcy nie są pozostawieni sami sobie w kwestii pozbywania się zużytych elementów pojazdu - dzięki odpowiednim przepisom często mogą je oddać przy okazji zakupu nowych części, wywieźć w odpowiednie miejsce, w którym zbierane są nietypowe odpady lub po prostu skorzystać z usług firmy, która sama zajmie się utylizacją.

Gdzie wyrzucić uszkodzone części pojazdu?

Samodzielna utylizacja części samochodowych jest dozwolona tylko w przypadku wybranych elementów, które nie zawierają substancji szkodliwych i nie wymagają specjalistycznego recyklingu. Do takich części należą na przykład świece zapłonowe, gumowe dywaniki samochodowe oraz filtry powietrza.

W przypadku większości pozostałych części, szczególnie takich jak elementy nadwozia, fotele czy szyby, należy pozbyć się ich na stacji demontażu pojazdów, która nie pobiera opłat za ich przyjęcie. Jeśli mamy wątpliwości, co do tego, gdzie pozbyć się danej części, możemy skontaktować się z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli lokalnym PSZOK-iem - pracownik punktu z pewnością doradzi, które miejsce będzie najlepszym do utylizacji danej części.

Elementy blacharskie czy metalowe samochodu można wywieść i sprzedać w skupie złomu, natomiast te, które są potencjalnie groźne dla środowiska (opony, przepracowane płyny, oświetlenie LED) można wyrzucić w PSZOK-u. W przypadku niektórych elementów, takich jak na przykład stary akumulator, wprowadzono przepisy, które wymagają od punktów nimi dystrybuujących, przyjmowanie tego typu odpadów - jeśli oddajemy stary i kupujemy nowy akumulator nie zapłacimy za jego przyjęcie, natomiast gdy chcemy się go tylko pozbyć, konieczna będzie opłata w wysokości 30 zł.

Oprócz PSZOK-ów w niektórych gminach działają także PZON-y, czyli Punkty Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, które także przyjmują odpowiednio posegregowane odpady od osób fizycznych - punkty nie przyjmuje natomiast odpadów pochodzących z działalności gospodarczej lub administracyjnej. O klasyfikacji odpadów jako pochodzących z działalności gospodarczej decyduje ich ilość oraz charakterystyka.

Odpady motoryzacyjne. Warsztaty też je przyjmują

Przy okazji na przykład wymiany oleju silnikowego czy naprawy blacharskiej w warsztacie nie musimy martwić się o to, co zrobimy ze zużytym olejem lub uszkodzonymi elementami auta - utylizacją tych rzeczy zajmuje się sam serwis. Może on też przyjąć na przykład zużyte opony, gdy zamieniamy je na nowy komplet, choć czasem może się to wiązać z dodatkową opłatą.

przejście dla pieszychmateriały prasowePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas