Plus w Google Maps zmienia wszystko. Nowa funkcjonalność

Aplikacja Google Maps to prawdopodobnie najpopularniejsza samochodowa nawigacja, z której korzystają kierowcy. Wyposażono ją w wiele przydatnych dla kierowców funkcji. Część z nich jest jednak ukryta albo działa dopiero po uruchomieniu prowadzenia do celu. Właśnie do tej drugiej kategorii należy możliwość zgłaszania zagrożeń na drodze.

Aplikacja Google Maps jest regularnie aktualizowana, a przy niemal każdej kolejnej aktualizacji pojawiają się nowe funkcje - niedawno dodano choćby okienko z rzeczywistą prędkością pojazdu (oraz obowiązujące ograniczenie i ostrzeżenie o jego przekroczeniu), możliwość wyszukiwania tras pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Od jakiegoś czasu kierowcy, dzięki funkcji powiadamiania o zagrożeniach, mogą też sami aktywnie dzielić się informacjami z innymi kierującymi.

Reklama

Jak działa funkcja powiadomień o zagrożeniach w Google Maps?

Aby mieć do niej dostęp na telefonie trzeba przede wszystkim wyznaczyć cel i kliknąć "rozpocznij", wtedy aplikacja rozpocznie prowadzenie do celu. W prawym dolnym rogu pojawi się trójkąt z żółtym tłem i symbolem plusa w środku. Po kliknięciu na niego przechodzimy do wyboru zgłoszeń - wśród nich są wypadek, korek, policja, roboty drogowe, zamknięcia pasa, niesprawny pojazd i obiekt na drodze. W zależności od utrudnienia kierowca może więc zapisać pinezkę w miejscu, gdzie występuje zagrożenie lub sytuacja, o której poinformowani zostaną inni kierowcy. 

Co więcej, przejeżdżający tą samą drogą użytkownicy aplikacji, którzy także korzystają z funkcji prowadzenia do celu, będą mogli potwierdzić lub anulować dane zgłoszenie, dbając w ten sposób o aktualność komunikatu o zagrożeniu. Aplikacja sama zapyta przejeżdżających tą trasą kierowców, czy dane utrudnienie lub też na przykład patrol policji, nadal znajduje się w tym samym miejscu. 

Google Maps od dawna wspiera też kierowców przy wyznaczaniu optymalnych tras przejazdu, zarówno pod kątem napędu danego pojazdu (do wyboru silnik benzynowy, wysokoprężny, hybryda lub napęd elektryczny) jak i natężenia ruchu. Aplikacja  wykorzystuje anonimowe dane lokalizacyjne z telefonów użytkowników, którzy wyrazili na to zgodę. Te informacje pomagają w czasie rzeczywistym identyfikować miejsca, gdzie występują utrudnienia w ruchu drogowym. Dzięki połączeniu danych historycznych, aktualnych informacji o położeniu użytkowników oraz innych źródeł, aplikacja może zaproponować optymalną trasę i przewidzieć rzeczywisty czas przejazdu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mapy Google | nawigacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy