Kupujesz kamerkę do auta na prezent? Zwróć uwagę na te parametry

Wideorejestratory, popularnie zwane kamerami samochodowymi, rozpowszechniły się na rynku w przeciągu ostatnich lat. W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych znajdziemy dziesiątki modeli, problem w tym, że wiele z nich nie zapewnia odpowiedniej jakości obrazu przez co są w zasadzie bezużyteczne. Jak wybrać dobry wideorejestrator do samochodu?

W niektórych krajach wideorejestrator samochodowy jest zabroniony i za korzystanie z niego grożą surowe kary
W niektórych krajach wideorejestrator samochodowy jest zabroniony i za korzystanie z niego grożą surowe kary123RF/PICSEL

W grudniu są aż dwie okazje do tego, by kupić bliskim prezent - świetnym pomysłem na prezent dla kierowcy jest właśnie kamera samochodowa, szczególnie, że ich ceny niekoniecznie muszą być wysokie. Nie można jednak przesadzić i wybrać najtańszych propozycji, bo okażą się po prostu pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Jakie parametry powinna mieć dobra kamera samochodowa?

Wybierając wideorejestrator samochodowy warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych, które zapewnią wysoką jakość nagrań w różnych warunkach. Podstawowym wymogiem jest rozdzielczość - minimum Full HD (1920x1080p) z płynnością 30 klatek na sekundę, choć dla lepszej szczegółowości obrazu warto rozważyć modele 2K (2560x1440p) lub 4K (3840x2160p). Szeroki kąt widzenia, najlepiej między 140 a 170 stopni, pozwoli zarejestrować nie tylko całą szerokość drogi, ale także pobocza.

Do nagrywania w warunkach słabego oświetlenia niezbędna jest matryca o wysokiej czułości oraz jasny obiektyw (z przysłoną f/1.8 lub lepszą). Nowoczesne kamery samochodowe powinny być również wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczny czujnik kolizji chroniący ważne nagrania przed nadpisaniem oraz tryb parkingowy z detekcją ruchu, który zarejestruje ewentualne incydenty podczas postoju pojazdu.

O czym pamiętać, kupując wideorejestrator? Jego parametry warto dostosować do właściwości naszego komputera, na który będziemy przenosić ewentualne dane. Jeśli zdecydujemy się na przykład na kamerę nagrywającą w rozdzielczości 4K, trzeba mieć na uwadze, że słabsze komputery nie będą w stanie płynnie odtwarzać filmów. Dodatkowo, mają one dużą “wagę”, więc konieczna będzie inwestycja w kartę o większej pamięci.

Warto też postawić na kamerę, która ma funkcję nagrywania w trybie HDR, dzięki czemu obraz będzie wyraźniejszy w sytuacjach zmiennego oświetlenia (na przykład w nocy, podczas wyjazdu z ciemnego do jasnego miejsca i na odwrót, etc.).

Tryb parkingowy w kamerze - czy warto?

Wiele urządzeń wyposażono w tak zwany tryb parkingowy. Na czym polega? Kamera może nagrywać w trybie ciągłym nadpisując dane, w trybie poklatkowym lub tylko wtedy, gdy wykryje wstrząs - na przykład w przypadku, gdy inny kierujący zahaczy o nasz zaparkowany samochód. Aby tryb parkingowy był włączony, konieczne jest oczywiście wpięcie kamery do akumulatora pojazdu, aby ta miała zasilanie wówczas, gdy silnik nie pracuje.

Czy nagranie z kamery może stanowić dowód w sprawie?

Jak najbardziej - nagranie możemy wykorzystać nie tylko w przypadku, gdy dojdzie do kolizji, ale też po nagraniu niebezpiecznego zachowania innego kierowcy, które możemy przesłać na adres mailowy jednostki policji. Trzeba jednak pamiętać, że nagranie może stanowić broń obosieczną, bowiem musimy liczyć się z tym, że sąd może również ocenić nasze zachowanie na drodze i w przypadku stwierdzenia naszego wykroczenia, możemy ponieść konsekwencje.

W Polsce wideorejestratory są dozwolone, jednak trzeba pamiętać, że w niektórych krajach (na przykład w Austrii) wysoki mandat można dostać nawet za kamerę, która nie jest włączona, tylko zainstalowana we wnętrzu. Istotną kwestią jest też prawidłowy montaż wideorejestratora - urządzenie nie może ograniczać pola widzenia kierowcy, gdyż grozi to mandatem w wysokości od 20 do 3 tys. złotych.

Wybierając dobry wideorejestrator samochodowy, których ceny zaczynają się mniej więcej od 200 zł, warto poświęcić chwilę, by ocenić jakość nagrań danego urządzenia poprzez obejrzenie filmu na przykład na YouTube.

Przechodzenie w miejscu niedozwolonym przyczyną wypadku. Film ku przestrodze!PolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas