Kleje pomocne w naprawie

Zastosowanie specjalistycznych klejów pozwala naprawić wiele uszkodzonych elementów auta i ograniczyć koszty.

Każdy użytkownik samochodu w pewnym momencie spotyka się z pęknięciem, połamaniem czy oderwaniem któregoś z elementów auta. W wielu przypadkach uszkodzenia dotyczą jedynie mocowań czy uchwytów i nie wpływają negatywnie na wytrzymałość całego elementu. Często dochodzi na przykład do pęknięcia mocowań zderzaka, atrapy czy reflektora już podczas delikatnego uderzenia samochodem w przeszkodę. Podobnym uszkodzeniom ulegają elementy wnętrza auta wykonane z tworzyw sztucznych. Właściciele starszych samochodów często narzekają na odpadające listwy boczne, lusterka wsteczne czy uszczelki drzwiowe. Podczas codziennej eksploatacji pojazdu stosunkowo łatwo uszkadza się także ogrzewanie tylnej szyby.

Reklama

W takich przypadkach warto pokusić się o naprawę uszkodzonego elementu, ponieważ kupno nowego może oznaczać duży wydatek - np. szyba tylna z wymianą często kosztuje ponad 1000 złotych. Pomocne w usuwaniu podobnych usterek okazują się kleje. Współczesne preparaty pozwalają na skuteczne połączenie większości materiałów, nawet gdy na linii uszkodzenia pojawiły się ubytki, które trzeba wypełnić. Wielu kierowców kwestionuje klejenie jako skuteczną naprawę uszkodzonych części samochodu twierdząc, że taka metoda nie daje odpowiedniej wytrzymałości. Ich negatywne doświadczenia z klejeniem wynikają jednak zwykle ze złego doboru klejów oraz nie przestrzegania zaleceń producenta preparatów.

W rzeczywistości spoiny uzyskiwane wskutek klejenia często nawet przewyższają wytrzymałością naprawiany materiał. Podczas napraw z użyciem klejów należy jednak rygorystycznie zastosować się do zaleceń producenta. Przede wszystkim trzeba dobrać klej odpowiedni do naprawianego materiału. Informacje o właściwościach i zastosowaniu powinny znajdować się na opakowaniach poszczególnych preparatów. Następnie trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię naprawy, czyli odtłuścić i ewentualnie zmatowić. aby uzyskać pożądany efekt należy zachować właściwe odstępy czasowe pomiędzy nałożeniem kleju, a połączeniem elementów.

Biorąc pod uwagę fakt, że kleje są zwykle nawet dziesięciokrotnie tańsze niż nowe części, w
przypadku uszkodzenia warto pokusić się o naprawę.

Warto wiedzieć

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI NAPRAWY

Najczęściej powierzchnię klejenia wystarczy oczyścić z luźnych fragmentów i odtłuścić za pomocą zmywacza. W niektórych przypadkach (np. pod kleje na bazie żywicy do tworzyw sztucznych) miejsce naprawy powinno się zmatowić za pomocą papieru ściernego.

DOBÓR ODPOWIEDNIEGO KLEJU DO MATERIAŁU

Szczególnie w przypadku łączenia tworzyw sztucznych należy odpowiednio dobrać klej do materiału. Części samochodowe na wewnętrznej stronie posiadają symbol tworzywa, z którego są wykonane. Na zdjęciu "PP" oznacza polipropylen.

Klej do lusterka wstecznego

Specjalistyczne kleje pozwalają na skuteczne zamocowanie lusterka na szybie. Stopka lusterka wykonana jest często z metalu o gładkiej powierzchni, dlatego między nią a szybą umieszcza się nasączoną klejem specjalną tkaninę. Tego rodzaju kleje nie wymagają długotrwałego dociskania elementów, ponieważ uzyskują wytrzymałość w kilka minut.

ZASTOSOWANIE:

Klej do części gumowych

Do naprawy odpadających listew bocznych powinno się użyć klejów łączących gumę z metalem. Wymagają one naniesienia na obie łączone powierzchnie na kilkanaście minut, po czym po ponownym posmarowaniu klejem silnego dociśnięcia elementów na kilkanaście sekund. Tego rodzaju kleje są odporne na wodę, oleje i rozpuszczalniki.

ZASTOSOWANIE:

Klej do części metalowych

Dwuskładnikowe kleje do metalu zastępują spawanie i nadają się do łączenia zarówno stali, miedzi jak i spotykanych często w samochodach stopów metali lekkich. Wstępne utwardzenie uzyskują już po kilku minutach, a po dobie można je obrabiać jak metal (nawet wiercić). Miejsce łączenia jest odporne na temperaturę oraz wysokie ciśnienia.

ZASTOSOWANIE:

Klej do konektorów

Specjalistyczny klej pozwalający na naprawę oderwanych konektorów podłączeniowych ogrzewania tylnej szyby. Dwuskładnikowy preparat skutecznie przykleja miedziane elementy do powierzchni szyby, przewodząc przy tym prąd. Po wymieszaniu składników klej należy zużyć, dlatego opakowanie zawiera jedynie 2,5 grama środka.

ZASTOSOWANIE:

Klej do tapicerki z tkaniny

Kleje do tkanin dają możliwość naprawy przetartej czy rozerwanej tapicerki. Po wyschnięciu są bezbarwne oraz elastyczne (odporne na zginanie). Najskuteczniejszą metodą naprawy dziury jest podklejenie łaty w miejscu uszkodzenia od spodu. Należy użyć mocnego materiału w podobnym kolorze i wyciąć z niego łatę większą niż uszkodzenie.

ZASTOSOWANIE:

Klej uniwersalny wypełniający

Nowością na rynku są kleje cyjanoakrylanowe dwuskładnikowe o konsystencji żelu. Dzięki takiej formie wypełniają ubytki (nawet do 5 mm) w klejonej powierzchni. Jednocześnie zapewniają szybkość działania porównywalną do klejów sekundowych. Naprawiane elementy wystarczy docisnąć na 3 minuty. Sprawdzają się w połączeniach elastycznych.ZASTOSOWANIE:

Klej do tworzyw sztucznych

Do naprawy elementów z tworzyw sztucznych, gdzie na linii uszkodzenia występują ubytki, należy użyć dwuskładnikowego kleju, wypełniającego braki. Kleje takie opisywane są jako spawające plastiki i rzeczywiście wchodzą w silną reakcję z tworzywem, rozpuszczając je w miejscu naprawy. Spoina jest zwykle wytrzymalsza niż naprawiany materiał.

ZASTOSOWANIE:

Klej uniwersalny sekundowy

Popularne kleje cyjanoakrylanowe znane są z tego, że działają błyskawicznie (już w kilkanaście sekund). Można nimi kleić większość materiałów, jednak linia klejenia nie może posiadać ubytków, ponieważ tego rodzaju preparaty działają tylko na powierzchni styku łączonych elementów. Takie kleje zwykle nie sprawdzają się w połączeniach elastycznych.

ZASTOSOWANIE:

Tekst i zdjęcia: Paweł Tyszko

Warto mieć czysty silnik - CHEMIA

Chemia do zadań specjalnych - PORADY

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy