Znaczna zmiana w zachowaniu polskich kierowców. Aż trudno w to uwierzyć

Inspektorat Transportu Drogowego podsumował dane pochodzące z systemu CANARD. Wynika z nich, że fotoradary robią znacznie mniej zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość. Czyżby kierowcy przestraszyli się wysokich mandatów i zwolnili?

Polacy zdjęli nogę z gazu. ITD opublikował dane i statystyki
Polacy zdjęli nogę z gazu. ITD opublikował dane i statystyki Grzegorz Olkowski / Polska PressEast News

Polscy kierowcy jeżdżą wolniej

Od wejścia w życie nowych przepisów w 2022 r. następuje systematyczne zmniejszenie liczby przekroczeń dozwolonej prędkości - tak przynajmniej wskazują dane pochodzące z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Według najnowszego raportu, w okresie styczeń-maj 2023 roku fotoradary stacjonarne i odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały 301 tys. przekroczeń prędkości. To spadek o ok. 27 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Kilka ciekawych statystyk z ostatnich miesięcy

Przy okazji powyższych informacji, Inspektorat Transportu Drogowego podzielił się także niektórymi statystykami z ostatniego okresu:

  • Na polskich drogach znajduje się obecnie 500 urządzeń kontrolujących prędkość pojazdów oraz nieoznakowane samochody inspekcji. Wszystkie one działają w systemie CANARD.
  • Liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym spadła o niemal 33 proc. względem roku ubiegłego. W tym roku system zanotował 1063 takie przypadki.
  • W ostatnich pięciu miesiącach, rekordzista łamiący przepisy, przekroczył dozwoloną prędkość o 97 km/h. W miejscu gdzie obowiązywało ograniczeniu do 50 km/h jechał 147 km/h.
  • Rekordowym fotoradarem okazało się urządzenie zamontowane przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie. Aparat ten wykonał ponad 4800 zdjęć pojazdom jadącym za szybko.
  • Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu na zakopiance złapał ponad 8700 aut, które pędziły z niedozwoloną prędkością.

Jest lepiej, ale wciąż nieidealnie

Mimo spadku zarejestrowanych przekroczeń dozwolonej prędkości, wciąż jest ona jedną z głównych przyczyną wypadków drogowych. Dlatego apelujemy do kierowców: zwolnijmy a drodze, wszyscy chcemy bezpiecznie dotrzeć o wybranych miejsc i wrócić do domów bezpiecznie.
podsumował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur

***

Lexus LBX, Volvo EX30, BMW M 1000 XR. Moto Flesz - odc. 94
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas