Trwa policyjna akcja. Do 15 stycznia polują na konkretną grupę kierowców

Na polskich drogach trwa szeroko zakrojona akcja informacyjno-edukacyjna policji o nazwie „Myśl Trzeźwo”. W jej trakcie funkcjonariusze drogówki przeprowadzają kontrole w celu uświadamianie kierowców o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają także uwagę na jazdę ze zbyt dużą prędkością.

Policyjna akcja na polskich drogach. Czego się spodziewać?

Jeszcze przez tydzień na polskich drogach potrwa policyjna akcja zorganizowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Celem szeroko zakrojonych działań o nazwie "Myśl Trzeźwo" są m.in. kontrole drogowe, które mają na celu uświadamianie kierowców o skutkach prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Do 15 stycznia zmotoryzowani powinni się także spodziewać częstszych kontroli prędkości.

Jak informuje policja, termin na przeprowadzenie wspomnianej akcji został wybrany nieprzypadkowo. Od 30 grudnia do 15 stycznia trwa okres sylwestrowych zabaw i karnawału. Jest to nierzadko powiązane z licznymi spotkaniami towarzyskimi, podczas których spożywany jest alkohol. 

Statystki coraz lepsze ale wciąż nieidealne

Reklama

Jak wynika z oficjalnych raportów policji, w 2022 roku (danych za 2023 jeszcze nie ma) uczestnicy ruchu znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali 1729 wypadków, w których śmierć poniosło 220 osób, a ranne zostały 1964 osoby. Wśród sprawców najliczniejszą grupę wypadków stanowili  kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1415 wypadków, z których zginęły 172 osoby, a rannych zostało 1690 osób.

W porównaniu do 2021 roku liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu spadła o 187. Chociaż powyższe dane prezentują wyraźny wzrost świadomości u kierowców w kwestiach bezpieczeństwa drogowego, policjanci zaznaczają, że wciąż trudno tu mówić o sytuacji idealnej.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Korzystając z trwającej akcji warto przypomnieć, co grozi kierowcy za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu.

Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna 2500 zł (w ramach recydywy, czyli przy drugim takim wykroczeniu w ciągu dwóch lat, 5000 zł)
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • 15 punktów karnych

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila), co jest przestępstwem, grozi:

  • grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie
  • kara od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
  • 15 punktów karnych
  • zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat

Od marca za jazdę po pijanemu grozi konfiskata samochodu

Warto także pamiętać, że od 14 marca br. w Polsce za jazdę po alkoholu grozić będą nie tylko kary finansowe i pozbawienia wolności, ale także utrata samochodu. Zgodnie z przyjętymi przepisami, samochody obligatoryjnie stracą kierowcy, którzy wsiądą “za kółko" mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi oraz ci, którzy spowodują wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu (lub 0,5 mg/dm3). Sąd będzie mógł także orzec przepadek pojazdu w stosunku do tych kierowców, którzy spowodują wypadek mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Yanosik | kontrole policji | jazda po pijanemu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy