Przypominają pasażerom, że... muszą się trzymać
O trzymanie się poręczy i uchwytów podczas jazdy autobusami i tramwajami apeluje do pasażerów olsztyńska policja oraz olsztyński Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. W tym roku odnotowano ponad 80 upadków pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego.
W związku z powtarzającymi się przypadkami upadków pasażerów w autobusach i tramwajach, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie razem z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozsądku podczas podróżowania środkami komunikacji miejskiej.
"Regulamin podróżnych mówi wyraźnie, że pasażerowie podczas jazdy mają obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów co zdecydowanie wpłynie na ich bezpieczeństwo np. w razie nagłego hamowania"- poinformował rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Michał Koronowski.
Akcja "Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie" ma przypomnieć pasażerom, że zgodnie z regulaminem, w trakcie jazdy mają oni obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów, a w przypadku, gdy w pojeździe są wolne miejsca siedzące, powinni z nich skorzystać. W trosce o własne bezpieczeństwo wspólna akcja olsztyńskiego ZDZiT-u oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ma przypomnieć, że za bezpieczną podróż środkami komunikacji miejskiej odpowiedzialni są również pasażerowie.
Dlatego w pojazdach publicznego transportu zbiorowego, którego organizatorem jest olsztyński ZDZiT, można usłyszeć dwa komunikaty głosowe: "Trzymaj się uchwytów i poręczy. Dojedziesz bezpiecznie" oraz "Pamiętaj. Prowadzący pojazd może być zmuszony do gwałtownego hamowania. Trzymaj się uchwytów i poręczy". Na przystankach zostaną także umieszczone specjalne plakaty.
Tylko w 2019 r. odnotowano ponad 80 upadków pasażerów podczas jazdy autobusem bądź tramwajem.
Według policyjnych danych, w 2017 r. doszło do jedenastu wypadków z udziałem osób korzystających z komunikacji miejskiej, w których dwie osoby zostały ciężko ranne.
W 2018 r. policjanci odnotowali 14 wypadków, w których pięć osób odniosło poważne obrażenia. Natomiast od początku 2019 r. miało miejsce czternaście wypadków z udziałem autobusów i tramwajów, w wyniku których 30 osób zostało lekko rannych, dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia, a jedna poniosła śmierć - podał Rafał Prokopczyk z olsztyńskiej policji.
Ofiarą śmiertelną jest 86-letni mężczyzna, który podczas hamowania autobusu w centrum Olsztyna upadł, uderzając w poręcz, a następnie w drzwi pojazdu. Zmarł, gdy był transportowany do szpitala.
W ostatnich latach Olsztyn przeżywa ekspansję rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
W ciągu roku pojazdy komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje) wykonują ponad 9 mln km. To o 1,5 mln km więcej niż jeszcze pięć lat temu. Średnio w dniu roboczym komunikacja miejska, której organizatorem jest ZDZiT w Olsztynie, odnotowuje ponad 130 tys. przejazdów pasażerów (ilość wejść i wyjść do pojazdów).
O skali najlepiej świadczy fakt, że tylko w 2018 roku przewiezionych zostało blisko 43 mln osób, podczas gdy nieco ponad pięć lat temu, z komunikacji korzystało około 30 mln osób - podał Koronowski.