Policyjna akcja "Pasy"
Dzisiaj w całym kraju Policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne "Pasy". Mają one na celu egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.
Działania Pasy to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.
Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma "masę zderzeniową" wynoszącą nawet kilka ton.
Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.
Tak pasy ratują życie
Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?
- Muszą przylegać płasko do ciała.
- Pas powinien być napięty.
- Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha.
- Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku.