Oto sposób na bezkarne łamanie przepisów drogowych

Wybory parlamentarne to nie tylko walka o władzę i pieniądze, ale też - o czym głośno się nie mówi - o bezkarność. Dzięki immunitetowi posłom i senatorom niestraszne są kary za wykroczenia drogowe, ale również przestępstwa. By ukarać posła lub senatora, izba musi się zgodzić na uchylenie immunitetu.

Chociaż kolejne ekipy rządzące zgodnie opowiadają się za zniesieniem immunitetu, niewiele się w tej kwestii dzieje. Już, już wydawało się, że immunitet w zakresie wykroczeń drogowych zostanie zniesiony w zakończonej właśnie kadencji, ostatecznie jednak parlament nie zdążył...

Tymczasem w tym roku, w samej tylko Warszawie, strażnicy miejscy ujawnili 113 wykroczeń popełnionych przez polskich kierowców chronionych immunitetem!

Jak informuje stołeczna straż miejska, w okresie od 1 stycznia do końca września bieżącego roku, na terenie Warszawy strażnicy zanotowali 113 przypadków wykroczeń w ruchu drogowym popełnionych przez osoby objęte immunitetem. Jednak co ciekawe, zdecydowanej większości - aż 72 wykroczeń - dopuścili się nie parlamentarzyście, ale... sędziowie! Osoby, które w codziennej praktyce wydają również wyroki na kierowców, którzy łamią przepisy... Kolejne 31 wykroczeń to wyczyny prokuratorów, a jedynie 10 - posłów i senatorów.

Reklama

Osobna statystyka prowadzona jest w stosunku do chronionych immunitetem obywateli zagranicznych - w tym pracowników ambasad i organizacji międzynarodowych. Ci dopuścili się w sumie aż 330 wykroczeń - głównie (zarejestrowanych przez fotoradary straży miejskiej) przekroczeń prędkości, przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle czy nieprawidłowego parkowania.

Prym w tej niechlubnej statystyce wiodą obywatele Rosji, którzy w tym roku zasłaniali się immunitetem aż 31 razy. W czołówce dyplomatów nagminnie łamiących przepisy prawa o ruchu drogowym znalazły się też takie kraje, jak: Libia (24 wykroczenia), Arabia Saudyjska (23 wykroczenia), USA (22 wykroczenia), Ukraina (20 wykroczeń), Kuwejt (11 wykroczeń) i Izrael (10 wykroczeń). Po drugiej stronie skali znajdziemy m.in. Finlandię, Australię, Albanię, Gruzję czy Portugalię, których dyplomaci nie popełnili ani jednego wykroczenia.

W zestawieniu dotyczącym organizacji międzynarodowych niechlubne prowadzenie przypada pracownikom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Od stycznia do września stołeczna straż miejska przyłapała ich na 7 wykroczeniach w ruchu drogowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: immunitet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy