Nowy sposób karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie w Warszawie
Oprac.: Mirosław Domagała
W Warszawie - po 6 latach - zmienią się zasady karania nieprawidłowo parkujących kierowców.
Spis treści:
Straż Miejska przywróciła wezwania informujące kierowców o nieprawidłowym parkowaniu - poinformowała komendant SM Magdalena Ejsmont. Nie dotyczy to braku opłaty za postój w strefie płatnego parkowania, a zostawienia auta w niedozwolonym miejscu.
Zawiadomienia o podjęciu interwencji, wkładane za wycieraczkę, zostały zniesiony przez poprzedniego komendanta straży miejskiej Zbigniewa Leszczyńskiego w styczniu 2016 roku.
Od tej pory samochody zaparkowane w niedozwolonym miejscu (np. na trawniku czy w bramie wjazdowej) były fotografowane przez patrol i włączane do rejestru straży miejskiej. Ukarani kierowcy byli powiadamiani o działaniach podjętych przez straż miejską i przyznanym mandacie dopiero, gdy dostawał wezwanie do zapłaty mandatu. Dlatego często nie byli świadomi tego, że parkują samochód w złym miejscu.
Kierowców karano wielokrotnie za to samo wykroczenie
Zdarzały się także przypadki w których właściciele samochodów byli wielokrotnie karani za to samo wykroczenie, nie zdając sobie sprawy z tego, że łamią przepisy.
Kwota z mandatów sumowała się. Po kilku miesiącach trzeba było słono zapłacić za wszystkie wykroczenia i to za jednym razem.
Kolejną przyczyną zmiany decyzji byłego komendanta, to liczne skargi dotyczące opieszałości i braku reakcji strażników na telefoniczne zgłoszenia.
Zgłaszający nie widząc wezwania za wycieraczką auta uważali, że ich interwencja została zlekceważone, a źle zaparkowane samochody jak stały, tak stoją.
Zmian chcieli wszyscy mieszkańcy
"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców postanowiłam przywrócić wezwania, które są informacją o rozpoczęciu procedury. W ten sposób pracuję nad uporządkowaniem miasta. Chciałam także poprawić relacje z mieszkańcami i usprawnić komunikowanie się z nimi" - uzasadnia swoją decyzję komendant Magdalena Ejsmont. Nowe, wkładane za wycieraczkę, zawiadomienia będą włożone w folię. Zabieg ten ma zabezpieczyć druk przed zniszczeniem.
Jak poinformowała Ejsmont, od 18 sierpnia funkcjonariusze wystawili już 714 wezwań.
Zmiany nie dotyczą braku opłaty za parkowanie
Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o wystawianie kar za brak opłaty za postój w strefie płatnego parkowania. Ich wystawianiem zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich, który administruje SPPN. W związku z tym, że kontrole wnoszenia opłat przeprowadzane są zdalnie kierowcy nie zostają poinformowani, że została wszczęta wobec nich procedura wystawiania kary. O opłacie, którą mają uiścić powiadomienie dostają pocztą.***