Nawet policja ma problem z jazdą po rondach. Było o włos od wypadku
Ronda, które należą do jednych z najbardziej intuicyjnych i bezpiecznych sposobów łączenia dróg są mniej kolizyjne niż klasyczne skrzyżowania, a do tego często udrażniają ruch. Niestety pomimo swoich zalet, wciąż okazują się nie lada problemem dla wielu kierowców. Jak można wywnioskować z poniższego nagrania – także dla samych policjantów.
Spis treści:
Jazda po rondzie to wciąż spory problem. Także dla policjantów
Niedawno pod jednym z filmów dodanych na popularnym kanale YouTube rozgorzała dyskusja dotycząca przepisów obowiązujących na rondach. Materiał nagrany na rondzie Mokrskiego w Lublinie ukazywał bowiem policjantów, którzy poruszając się pasem do jazdy na wprost, w pewnym momencie wymusili pierwszeństwo na innym kierowcy.
Na materiale widzimy radiowóz, który porusza się pasem do jazdy na wprost. Na równoległym prawym pasie jedzie natomiast czerwona Skoda Fabia. W pewnym momencie policjanci decydują się zmienić kierunek jazdy i zjechać z ronda pierwszym zjazdem, przecinając jednocześnie pas Skody i wprowadzając niemałe zamieszanie na drodze. Jak można się domyślać - zdarzenie z udziałem funkcjonariuszy wywołało prawdziwie oburzenie wśród niektórych internautów.
Winni policjanci, czy nieprawidłowo oznakowane rondo?
Wielu z komentujących zwraca uwagę na hipokryzję policjantów, którzy rzekomo sami mają nie znać przepisów drogowych. Inni z kolei bronią funkcjonariuszy tłumacząc ich manewr zwykłym gapiostwem, podkreślając jednocześnie, że wspomniane rondo Mokrskiego w Lublinie jest źle skonstruowane i szalenie nieintuicyjne.
Wśród argumentów wymieniają m.in. niejasno wyznaczony przebieg pasów ruchu. Kwestią sporną ma być także wyraźnie widoczne tuż przed wjazdem na rondo oznakowanie poziomie, które wprawdzie dosyć jasno wskazuje, w którym kierunku kierowcy powinni jechać z danego pasa ruchu, jednak - jak sugerują niektórzy internauci - stoi w sporze ze znakami drogowymi C-12 nakazującymi ruch okrężny.
Także twórcy kanału, na którym został opublikowany film, zastanawiają się nad prawidłową interpretacją przepisów obowiązujących na słynnym rondzie. Ich zdaniem tłumaczenie, jak powinno się tam poruszać to element edukacyjny. Pytają jednak, czy element edukacyjny zawsze przekłada się na to, co mamy na jezdni?
Jadąc po rondzie warto kierować się zasadą O.S.M
Niezależnie jednak od tego, jak zinterpretujemy zasady obowiązujące na rondzie Mokrskiego w Lublinie, powyższy materiał wideo jest idealnym dowodem, że jazda po rondzie to nadal spory problem dla wielu kierowców. Dlatego warto zapoznać się z zasadą trzech liter - O.S.M. - obserwacja, sygnalizacja, manewr.
- Obserwacja to podstawa podczas poruszania się po rondzie. Przed wjazdem na takie skrzyżowanie, a także podczas poruszania się po nim należy bacznie obserwować sytuację w lusterkach i rozglądać się.
- Sygnalizacja umożliwi nam odpowiednie informowanie pozostałych uczestników o naszych zamiarach. Warto robić to w trzech podstawowych przypadkach. Przed wjazdem na rondo, gdy planujemy opuszczenie skrzyżowania od razu pierwszym zjazdem. Podczas zmiany pasa ruchu na rondzie, oraz w momencie zjazdu do skrzyżowania.
- Manewr wykonujemy dopiero po jego odpowiednim zasygnalizowaniu i upewnieniu się, że nie stworzymy zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu.