Łapią kierowców metodą „na mapę”. Tak można stracić prawo jazdy

Kierowcy, którzy lubią przekraczać prędkość, z reguły przekonani są, że w przypadku, gdy nie ma w okolicy patrolu (o czym informować może aplikacja nawigacji), albo fotoradaru, mogą sobie „przycisnąć”. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że te czasy już mijają. Teraz służby stale rozwijają i inwestują w nowe rozwiązania, które pozwalają im walczyć m.in. z piratami drogowymi. Jednym z nich jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Coraz więcej kierowców ma świadomość, że nie tylko fotoradary czy policyjne patrole mogą sprawić, że szybsza jazda zakończy się mandatem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że służby mają do dyspozycji również inne narzędzia, które umożliwiają wyłapywanie kierowców jeżdżących znacznie szybciej, niż pozwalają na to ograniczenia.

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Takim właśnie narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowa usługa, której zadaniem jest umożliwienie łatwiejszego skontaktowania się ze służbami. Dzięki temu wirtualnemu narzędziu każdy ma możliwość zgłoszenia sytuacji, która według niego stwarza zagrożenie. Zakres zgłoszeń nie ogranicza się tylko do przekraczania prędkości. Użytkownicy mogą powiadomić służby m.in. o zdarzeniach drogowych z udziałem dzikich zwierząt, przypadkach nieprawidłowego parkowania, ale także o wypalaniu traw, niszczeniu zieleni, piciu alkoholu w miejscach niedozwolonych czy złej organizacji ruchu w danym miejscu.

Reklama

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia policja przystępuje do jego weryfikacji, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje stosowne działania. Funkcjonariusze zgłaszają jednak uwagę, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest przeznaczona do zgłoszeń wymagających pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy kontaktować się ze służbami telefonicznie.

Legniccy policjanci podliczyli zgłoszenia z września

Policjanci z Legnicy sprawdzili czego najczęściej dotyczyły zgłoszenia umieszczane w serwisie przez mieszkańców powiatu legnickiego we wrześniu. Podliczono liczbę zgłoszeń oraz zweryfikowano je pod kątem tych najczęściej występujących.

Jak się okazuje w minionym miesiącu na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pojawiło się 211 zagrożeń zgłoszonych przez mieszkańców powiatu legnickiego. Sporą część z nich (97) dotyczyła przekraczania ograniczeń prędkości. Internauci za pomocą portalu często informowali również o przypadkach nieprawidłowego parkowania, picia alkoholu w niedozwolonych miejscach czy zażywania środków odurzających. Policja informuje, że zgłaszano także miejsca z niewłaściwą infrastrukturą drogową oraz akty wandalizmu. Ostatecznie policjantom udało się potwierdzić 52 proc. zgłoszeń z września.

Policjanci z Legnicy niezmiennie zachęcają do korzystania z serwisu. Dzięki prowadzonej w ten sposób wymianie informacji między mieszkańcami i funkcjonariuszami możliwe jest poprawienie bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | kierowcy | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy