Kto odpowiada za nieodśnieżoną drogę? To nie takie proste
Nieodśnieżona i nie posypana solą - jazda po takiej drodze jest niebezpieczne nawet na najlepszych zimowych oponach. Kto jest odpowiedzialny za taki stan polskich dróg? Kierowcy często wieszają psy na GDDKiA, jednak mało kto wie, że ta instytucja odpowiada jedynie za skromną część dróg publicznych w Polsce.
Spis treści:
Przejazd zaśnieżoną drogą sprawił trudności? Znalezienie winnego nie będzie tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu kierowców niesłusznie uważa, że za utrzymanie wszystkich dróg w Polsce w nienagannym stanie jest odpowiedzialna Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak jest naprawdę? Można się zdziwić, bowiem ta instytucja odpowiada tylko za daną kategorię dróg publicznych.
Czym jest droga publiczna w Polsce?
Zgodnie z art. 1 ustawy o drogach publicznych z Dz. U. 1985 Nr 14 poz. 60, drogą publiczną jest droga, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych - zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Sieć dróg publicznych w Polsce liczy ponad 430 tys. kilometrów, a ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na:
- drogi krajowe
- drogi wojewódzkie
- drogi powiatowe
- drogi gminne.
Problem na drodze. Do kogo się zgłosić?
Aby zgłosić problem dotyczący stanu drogi albo uszkodzenie pojazdu, które zostało wywołane przez zniszczoną nawierzchnię, należy kontaktować się z zarządcą danej drogi. Ustawie o drogach publicznych jasno wskazuje, kto odpowiada za które drogi:
- Drogi krajowe, ekspresowe i autostrady - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
- Drogi wojewódzkie - zarządy poszczególnych województw
- Drogi powiatowe - zarządy powiatów
- Drogi gminne - wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast
Inaczej wygląda sprawa kiedy mowa o drogach w granicach miast na prawach powiatu, których w Polsce jest 66. Zgodnie z przepisami za wszystkie drogi publiczne, także krajowe (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) leżące w granicach takich miast odpowiada prezydent tego miasta. Drugim wyjątkiem są odcinki autostrad płatnych zarządzane przez koncesjonariuszy. Co jednak ciekawe, GDDKiA odpowiada tylko za 18 tys. kilometrów dróg krajowych, co stanowi niespełna 5 proc. dróg publicznych w Polsce.
Obowiązki zarządców dróg
W interesie każdego zarządcy jest budowanie nowych tras i utrzymywanie istniejących dróg, jak również całej infrastruktury drogowej tj. chodników, sygnalizacji świetlnej, obiektów inżynierskich oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. słupki, azyle, separatory ruchu, zapory drogowe). Zaangażowanie w dobry stan dróg przekłada się później na bezpieczeństwo podróżujących nimi osób.