Księża tankują taniej? Orlen: to standardowa umowa biznesowa

Obniżki cen paliwa dla księży wywołały poruszenie wśród użytkowników wykop.pl. Kwestia ta interesowała ich bardziej niż zniżki dla strażaków, żołnierzy i członków NSZZ "Solidarność". Temat skomentowali przedstawiciele koncernu PKN Orlen. Jak się jednak okazuje, sprawa nie dotyczy wyłącznie jednej diecezji.

Według PKN Orlen rabat dla księży to standardowa umowa biznesowa
Według PKN Orlen rabat dla księży to standardowa umowa biznesowaKarol MakuratEast News

Jeden z użytkowników Wykopu natrafił w "Słowie Podlasia" na artykuł, który badał, kto w Polsce może liczyć na szczególne traktowanie w kwestii cen paliw.

"Czy wiecie, że księża mają specjalny rabat na paliwo w Orlenie?"

Wpis o tym tytule wywołał falę komentarzy. Wspomniany w nim artykuł cytuje fragment informacji, która pojawiła się na stronie diecezji świdnickiej.

Z radością przekazujemy informację, że sukcesem zakończyły się pertraktacje z PKN Orlen dotyczące rabatu dla naszej grupy zakupowej. Konsekwencją jest zwiększony do 16 groszy na litrze rabat udzielany posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy.

Wiadomość ta zniknęła już ze strony diecezja.swidnica.pl, ale figuruje w kopii pamięci podręcznej Google z 12 października 2022. Wiadomość pochodzi z września 2020 r. Kończy ją informacja dla księży proboszczów o konieczności wysłania swojego zgłoszenia do uczestnictwa w programie na adres Księgarni Diecezjalnej w Świdnicy.

Wpis na Wykopie skomentowany przez Orlen

Do sprawy odniósł się przedstawiciel koncernu, który korzystając z oficjalnego konta Orlenu na Wykopie napisał:

To standardowa umowa biznesowa, zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu, na zasadach rynkowych, korzystają rownież inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży.

Rabat dla księży nie tylko w Świdnicy

Korzystną propozycję dla duszpasterzy na tankowanie na stacjach Orlenu miał też np. katalog wysyłkowy dla duszpasterzy Delectio. Na stronie internetowej proponował księżom kartę rabatową na paliwo, obniżającą cenę litra o 10 groszy. Aktualnie oferta ta nie jest już dostępna.

O możliwości skorzystania z rabatów na stacjach Orlenu informował też serwis informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce - Życie Zakonne. Na jego stronie można przeczytać o porozumieniu, jakie w 2010 r. z PKN Orlen SA podpisało Forum Współpracy Międzyzakonnej. Na mocy tego porozumienia Domy Zakonne, Parafie, Osoby Zakonne i Duchowne, osoby pracujące w instytucjach kościelnych, należące do grup duszpasterskich, mogą dokonywać zakupu paliw (LPG, ON, Pb), produktów i usług oferowanych na stacjach ORLEN i BLISKA z rabatami.

W lipcu 2021 r. zakonnik-prezbiter Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Robert Wawrzeniecki informował na swoim blogu o aktualizacji umów pomiędzy Forum Współpracy Międzyzakonnej a PKN ORLEN SA. Wynika z tego, że umowa wciąż istnieje. Co więcej, autor wspomina, że od 2019 r. zakonna grupa zakupowa współpracuje też z PKN Orlen w sprawie zakupu energii elektrycznej.

Rabaty na Orlenie nie tylko dla księży

W PKN Orlen istnieje możliwość uzyskania rabatu na paliwo na różnych warunkach. Koncern paliwowy docenia np. strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na tańsze paliwo mogą liczyć m.in. członkowie NSZZ Solidarność - rabat na litr paliwa w ich przypadku może wynieść między 8 a 20 groszy, a dodatkowo mogą liczyć na 10-15 proc. obniżkę na zakup wybranych towarów i usług w sklepie na stacjach. Każdy prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać z programu BiznesTank obniżającego cenę litra paliwa od kilku do kilkunastu groszy, w zależności od obowiązującej promocji.

***

Moto Flesz - odcinek 67. O nowej Hondzie Type R, Oplu Astra Electric i Ferrari PurosangueINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas