Dwa tygodnie utrudnień na Trasie Łazienkowskiej. Ruszyły ostatnie prace

Choć oba wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą są już gotowe, wykonawca musi usunąć jeszcze pozostałości po czasowej organizacji ruchu. Dziś ma rozpocząć się rozbieranie przejazdów między jezdniami. Dla kierowców oznacza to utrudnienia.

Dziś wykonawca nowych wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej ma zająć się usunięciem elementów czasowej organizacji ruchu.
Dziś wykonawca nowych wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej ma zająć się usunięciem elementów czasowej organizacji ruchu.123RF/PICSEL/ warszawa/ X 

Remont Trasy Łazienkowskiej. Wykonawca musi usunąć przewiązki

Pod koniec października zakończono prace na południowym wiadukcie Trasy Łazienkowskiej znajdującym się nad parkiem Agrykola. Jak informuje warszawski ratusz, obecnie prowadzone są już roboty wykończeniowe. Końca dobiegają również prace na rondzie Sedlaczka. Nim jednak ruch na wiaduktach na stałe powróci do stanu sprzed rozpoczęcia prac, wykonawca musi usunąć jeszcze elementy czasowej organizacji ruchu.

Warto przypomnieć, że w czasie budowy wiaduktów ruch poprowadzony był naprzemiennie jednym z nich - w obu kierunkach (w czasie ostatniej budowy wiaduktu południowego, ruch prowadzony był wyłącznie wiaduktem północnym). Z jednej jezdni na drugą kierowcy przejeżdżali specjalnie wybudowanymi przewiązkami. Teraz niepotrzebne połączenia mają być rozebrane. Jak podaje warszawski ratusz, prace mają rozpocząć się dziś i potrwają około dwóch tygodni. W tym czasie lewe pasy na obu wiaduktach znajdujących się nad Agrykolą będą zajęte.

Nowe wiadukty zastąpiły blisko 50-letnie konstrukcje

Mające ok. 400 metrów długości nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej zastąpiły stare obiekty, używane od 1974 roku. Przed rozpoczęciem przebudowy, według szacunków stołecznego ratusza, wiaduktami przejeżdżać miało ponad 110 tys. pojazdów dziennie. Oczywiście miało to wpływ na pogarszający się stan techniczny trasy. W związku z tym podjęto decyzję o przebudowie. W 2015 roku specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, z której wynikało, że najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie wiaduktów i zbudowanie ich od nowa.

Budowa wiaduktów ukończona wcześniej niż planowano

W lipcu 2021 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z wyłonionym wykonawcą - firmą Skanska. Pierwszy z wiaduktów, północny, został wyłączony z ruchu pod koniec stycznia 2022 roku. Wówczas rozpoczęto jego rozbiórkę, a potem budowę nowego. Wiadukt był gotowy już w grudniu tego samego roku. Po jego otwarciu rozpoczęła się przebudowa wiaduktu południowego. W zaledwie kilka miesięcy powstała cała żelbetowa konstrukcja wraz z betonową płytą, na której we wrześniu ruszyło układanie nawierzchni.

Pierwotnie zakładano, że oba wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola będą gotowe w marcu 2024 roku. Bardzo szybko przebiegające prace pozwoliły jednak na zakończenie budowy wcześniej i ostatecznie udostępnienie ich na 4 miesiące przed terminem. W sumie inwestycja, obejmująca rozbiórkę obu wiaduktów i budowę nowych, pochłonęła niecałe 90 mln złotych.

Toyota C-HR 2024 - pierwsza jazdaINTERIA.PL