Czy zima zaskoczy kierowców? Ci z Warszawy już są gotowi!
Oprac.: Maciej Flis-Flisiński
411 pługów i posypywarek czeka w pełnej gotowości na nadejście pierwszych opadów śniegu. Drogowcy z Warszawy całodobowo analizują dane pogodowe, a także stan nawierzchni dróg. Czy to wystarczy by zapobiec drogowemu kataklizmowi?
Trwa jeszcze kalendarzowa jesień, ale pogoda robi się coraz bardziej zimowa. Jak poinformowano, do sezonu zimowego przygotowane są miejskie służby oczyszczania miasta. ZOM podał, że od połowy października tego roku do połowy kwietnia przyszłego roku są w pełnej gotowości.
Za 1500 km dróg, czyli wszystkie ulice, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Gdy śnieg padać będzie długo i intensywnie na ulice wyjedzie nawet 306 pługów i posypywarek. Przy mniej ekstremalnych warunkach do akcji wyjeżdżać będzie 167 posypywarek, a jeśli akcją trzeba będzie objąć same mosty, wiadukty i strome ulice, czyli miejsca, w których najszybciej robi się ślisko, to wtedy wyjadą 42 posypywarki. Maksymalnie gotowych jest 411 pługów i posypywarek.
- Priorytetem jest dla nas sprawne działanie dopasowane do warunków atmosferycznych i stanu dróg, dzięki czemu możemy ograniczać niekorzystny wpływ pogody na bezpieczeństwo mieszkańców i funkcjonowanie miasta. Każda zima to wyzwanie dla służb oczyszczania miasta, nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce - powiedział cytowany w informacji dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt. 1700 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy, odśnieżanych jest na zlecenie urzędów dzielnic.
Jak poinformował stołeczny ratusz, Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta całodobowo analizuje szereg danych, na podstawie których wysyła posypywarki do działań.
- Przy decyzjach uwzględniane są informacje o aktualnych warunkach pogodowych ze stacji meteorologicznych rozlokowanych w kilkunastu miejscach na terenie całego miasta oraz prognozy pogody. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan jezdni. Ta kompleksowa analiza pozwala podejmować decyzje dopasowane do aktualnych potrzeb - zaznaczył.
Zarząd Oczyszczania Miasta zajmuje się też odśnieżaniem części terenów dla pieszych. To 4300 przystanków komunikacji miejskiej, chodników, które nie przylegają do nieruchomości, kładek i dojść do metra. W sumie to 3,4 mln mkw. terenów, które są posypywane piaskiem. Przy zimowej pogodzie w pierwszej kolejności ekipy porządkowe pojawiają się w najbardziej uczęszczanych miejscach, czyli na węzłach przesiadkowych, w okolicach stacji metra, na kładkach i schodach. Gdy nie pada śnieg i nie pojawia się lód, tereny dla pieszych są sprzątane z bieżących zanieczyszczeń.
W przypadku chodników przylegających do nieruchomości, za ich odśnieżanie odpowiada właściciel tej nieruchomości. Odśnieżanie blisko 1,9 mln mkw. chodników wzdłuż ulic gminnych organizują natomiast urzędy dzielnic.
Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta i urzędów dzielnic, za odśnieżanie terenów w Warszawie odpowiadają także m.in.: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad za drogi ekspresowe, most Południowy im. Anny Jagiellonki, most gen. Stefana Grota-Roweckiego; Zarząd Zieleni za alejki i chodniki w parkach i wokół nich; administratorzy i zarządcy osiedli za chodniki i drogi osiedlowe.
***