Czy policjant bez munduru może zatrzymać samochód?

​Jakie są zasady zatrzymywania kierowców przez policjantów bez mundurów? Warto się z nimi zapoznać, by nie da dać się nabrać np. oszustom.

Kogut na aucie nic nie znaczy. Można go kupić w każdym sklepie z kogutami... ;)
Kogut na aucie nic nie znaczy. Można go kupić w każdym sklepie z kogutami... ;)Wojciech StróżykReporter

Zasady przeprowadzania kontroli drogowej reguluje stosowne rozporządzenie MSWiA. Policjant nieumundurowany, poruszający się samochodem nieoznakowanym, może zatrzymać pojazd wyłącznie w terenie zabudowanym. Jeśli ktoś podejmuje taką próbą w terenie niezabudowanym, nie należy się zatrzymywać, ale poinformować o zdarzeniu policję, czy to telefonicznie, czy też osobiście na najbliższym komisariacie.

Poza terenem zabudowany mogą interweniować natomiast załogi radiowozów nieoznakowanych, ale muszą być w mundurach.Policjant nieumundurowany, w terenie zabudowanym, daje znak do zatrzymania za pomocą tarczy do zatrzymywania pojazdów (tzw. lizakiem) lub tez - w warunkach złej widoczności - latarką z czerwonym światłem. Niedopuszczalne jest jednak zatrzymywanie przy pomocy odznaki czy innych sposobów.Po zatrzymaniu policjant ma obowiązek się przedstawić, podając stopień, imię i nazwisko oraz powód kontroli. Jednocześnie, bez wezwania ze strony kierowcy, ma obowiązek okazać legitymację służbową. I nie wystarczy nią machnąć, ale należy ją okazać tak, by kierowca mógł odczytać i zanotować znajdujące się na niej dane.

Policjant zatrzymujący kierowcę może nakazać jazdę za radiowozem do miejsca, w którym będzie możliwy bezpieczny postój. Może również nakazać wyłączenie silnika i opuszczenie samochodu, zarówno kierowy, jak i pasażerom.Bez takiego polecenia kierowca powinien pozostać w samochodzie i trzymać ręce na kierownicy. Nie należy więc, jak to w naszym kraju jest powszechne, wyskakiwać z samochodu z dokumentami, ale należy poczekać na podejście policjanta.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas