Chwila grozy w Płocku. Szlabany nie działały, a do przejazdu zbliżał się autobus
Do skrajnie niebezpieczniej sytuacji doszło w godzinach porannych przy ulicy Wyszogrodzkiej w Płocku. Na jednym z przejazdów kolejowych nie były opuszczone rogatki, pomimo nadjeżdżającego pociągu. Od tragedii uchroniła jedynie przytomna reakcja kierowcy autobusu.
Spis treści:
Rogatki podniesione, a pociąg się zbliża
Operator transportu zbiorowego w Płocku poinformował o szalenie niebezpiecznej sytuacji, do jakiej doszło w czwartkowy poranek przy Wyszogrodzkiej. Jak możemy wyczytać z opublikowanego w mediach społecznościowych wpisu - na jednym z przejazdów kolejowych nie były opuszczone rogatki, pomimo, że torami gnał rozpędzony pociąg. Wyłączona pozostawała także sygnalizacja. Nieświadomy sytuacji maszynista dopiero w ostatnich chwilach uruchomił sygnały dźwiękowe.
Na skrajnie niebezpieczną sytuację szybko zagregował kierowca autobusu miejskiego, który w ostatniej chwili zatrzymał pojazd przed przejazdem. Tylko dzięki uwadze mężczyzny udało się zapobiec prawdopodobnie tragicznemu w skutkach wypadkowi. O całej sprawie kierowca natychmiast poinformował dyspozytora, który zaalarmował Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Komunikacja miejska w Płocku z apelem do PKP
Wezwany na miejsce patrol Policji zabezpieczył teren i przebadał pracownika kolei alkomatem. Jak się okazało był on trzeźwy. Komunikacja Miejska w Płocku podkreśla ponadto, że podczas wykonywania czynności, funkcjonariusze byli świadkami przejazdu kolejnego pociągu, podczas którego systemy bezpieczeństwa zadziałały już właściwie.
W związku ze zdarzeniem operator transportu zbiorowego w Płocku wystosował apel do Polskich Linii Kolejowych i kierowców.
Apelujemy do PKP Polskie Linie Kolejowe SA o natychmiastowe działania mające na celu wyeliminowanie podobnych sytuacji. Jednocześnie przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz o natychmiastowym zgłaszaniu wszelkich awarii lub nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.
Problemem awaria systemu?
Wiadomo, że w dniu zdarzenia służbę pełniła osoba dysponująca wymaganym przeszkoleniem. Na czas postępowania dróżnik został odsunięty od wykonywania czynności związanych z ruchem pociągów.
Nie jest wykluczone, że przyczyną nieprawidłowego działania rogatek była awaria systemu. Podobną sytuację opisywaliśmy w 2019 roku, kiedy to na jednym z przejazdów kolejowych w Krzesinach, rogatki zaczęły się zamykać dopiero w momencie przejazdu pociągu. Koleje, które otrzymały wówczas informację z systemu zgłaszającego błędy, poinformowały o prawdopodobieństwu wystąpienia awarii elektroniki. Na szczęście problem udało się szybko naprawić.