92-latka za kierownicą Golfa. Policja była zmuszona do interwencji

Policjanci z pomorskiej policji musieli interweniować w sprawie 92-latki, która wybrała się w trasę za kierownicą Volkswagena Golfa. Uwagę funkcjonariuszy przykuł fakt, że pojazd poruszał się zbyt wolno i w sposób utrudniający innym jazdę.

92-latka za kierownicą Golfa. Policja była zmuszona do interwencji
92-latka za kierownicą Golfa. Policja była zmuszona do interwencji Policja

Chociaż przepisy prawa polskiego nie wskazują górnej granicy do kiedy osoba może kierować pojazdami, w pewnym wieku warto już zrezygnować z siadania za kółko. Niedawno przekonała się o tym 92-latka, która wybrała się na wycieczkę swoim Volkswagenem Golfem.

Straciła orientacje i nie wiedziała gdzie się znajduje

Jak poinformowała pomorska policja - uwagę sopockich funkcjonariuszy przykuł w pewnym momencie pojazd, który poruszał się w dosyć chaotyczny sposób. Samochód nie trzymał się prostego toru jazdy, a ponadto poruszał się zaskakująco wolno, co utrudniało jazdę innym uczestnikom ruchu. Podejrzewając, że za kierownica samochodu siedzi pijany kierowca, policjanci zatrzymali pojazd do kontroli.

Jak się okazało - za kierownicą Volkswagena Golfa siedziała 92-latka. Jak poinformowała policjantów, w pewnym momencie straciła orientację i nie potrafiła określić, w jakim mieście się znajduje.

Z uwagi na stan zdrowia nie powinna już prowadzić

Z uwagi na zagrożenie, jakie kobieta stwarzała na drodze, policjanci zdecydowali się pilotować jej przejazd na najbliższy parking. Tam sprawdzili trzeźwość seniorki oraz jej prawo jazdy. Jak się okazało 92-latka była trzeźwa i od 44 lat miała uprawnienia do kierowania.

Na miejsce przybyła karetka pogotowie, ratownicy przebadali kobietę i wskazali, że z uwagi na stan zdrowia, nie powinna już kierować pojazdami.

W tej sytuacji kierująca nie mogła już kontynuować jazdy. Z uwagi na fakt, że nikt z rodziny nie był w stanie pomóc seniorce, na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła kobietę oraz jej pojazd do miejsca zamieszkania.

Kierująca otrzymała także skierowania na badania, które wykażą czy wciąż może ona kierować pojazdami czy też powinna już zakończyć karierę jako kierowca.

Policja na miejsce wezwała lawetę Policja

Wiek kierowcy, a przepisy drogowe

Sytuacje takie, jak powyższa od pewnego czasu rozbudzają dyskusję dotyczącą polskich przepisów drogowych. W naszym kraju wciąż nie ma bowiem regulacji dotyczących badań lekarskich dla kierowców w starszym wieku. Tymczasem jak pokazują policyjne statystyki - nawet co dziesiąty wypadek w Polsce powodują kierowcy po sześćdziesiątce.

Prawo może się jednak zmienić. Komisja Europejska pracuje nad nowymi przepisami, dzięki którym możliwe będzie wprowadzenie obowiązku kontroli stanu zdrowia starszych kierowców. W złożonym niedawno wniosku, urzędnicy apelują o wprowadzenie stosownych zmian w dyrektywach w sprawie praw jazdy.

***

"Wydarzenia": Używają starych telefonów do kradzieży samochodów. Nowe metody przestępcówPolsat NewsPolsat News