Znak D-42 oznacza kilka pułapek. Mało który kierowca je zna

Znaj D-42 jest doskonale znany kierowcom, ale niestety nie wszyscy mają świadomość, jakie informacje on przekazuje. Chodzi nie tylko o wskazanie początku obszaru zabudowanego. Jakie zasady i obowiązki spoczywają na kierowcy po wjechaniu na obszar zabudowany?

Znak D-42 "teren zabudowany" zna każdy kierowca, ale mało który ma świadomość pułapek, jakie mogą za nim czekać
Znak D-42 "teren zabudowany" zna każdy kierowca, ale mało który ma świadomość pułapek, jakie mogą za nim czekaćDawid TatarkiewiczEast News

Co oznacza początek obszaru zabudowanego?

Znak "obszar zabudowany" umieszczany jest często w miejscach, które wcale nie przypominają jakiejkolwiek zabudowy. Niemniej jednak warto na ten znak zwracać baczną uwagę, bo wjechanie na obszar zabudowany wiąże się z nałożonymi na kierowcę dodatkowymi zakazami i obowiązkami. Bardzo łatwo więc o mandat, a nawet o utratę prawa jazdy!

Znak D-42 "teren zabudowany"Stanislaw BielskiReporter

Na obszarze zabudowanym:

  • obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h
  • nie wolno używać sygnału dźwiękowego z wyjątkiem sytuacji, kiedy jest to konieczne w celu ostrzeżenia o niebezpieczeństwie
  • zabronione jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego
  • zabronione jest zatrzymywanie pojazdu przy lewej krawędzi jezdni, z wyjątkiem jezdni jednokierunkowej lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu.
  • postój awaryjny sygnalizujemy poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego za pojazdem (ten przepis budzi poważne zastrzeżenia na drogach o podwyższonej prędkości)
  • dopuszczalna prędkość podczas holowania wynosi 30 km/h
  • należy ułatwić włączenie się do ruchu autobusowi lub trolejbusowi ruszającemu z przystanku
  • zabronione jest pozostawianie włączonego silnika podczas postoju
  • za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h prawo jazdy zostaje zatrzymane.

Jak oznacza się koniec obszaru zabudowanego?

Znak D-43 "koniec terenu zabudowanego"Adam BurakowskiReporter

Koniec obszaru zabudowanego oznacza się znakiem D-43. Po minięciu tego znaku przestają obowiązywać wszystkie ograniczenia, które wymieniliśmy powyżej. Można również zwiększyć prędkość jazdy. Jeśli jednak za znakiem, "koniec obszaru zabudowanego" umieszczony jest znak "ograniczenie prędkości", to oczywiście należy się do niego zastosować.

Odstęp pomiędzy kolejnymi obszarami zabudowanymi nie powinien być mniejszy niż 300 metrów.

Jak oznacza się ograniczenie prędkości na całym obszarze zabudowanym?

Znak D-42 może być łączony z ograniczeniem prędkości 

Jeżeli pod znakiem "obszar zabudowany" umieszczony jest na jednym słupku znak "ograniczenie prędkości" oznacza to, iż to ograniczenie obowiązuje na całym obszarze zabudowanym (z wyjątkiem odcinków drogi, na których zostało zmienione odrębnymi znakami).

To ograniczenie obowiązuje aż do znaku "koniec obszaru zabudowanego".

Jakich pojazdów dotyczy podwyższenie prędkości na obszarze zabudowanym?

 

Może się zdarzyć, że na obszarze zabudowanym na pewnym odcinku drogi wprowadzono za pomocą znaków prędkość dopuszczalną wyższą niż 50 km/h.

 

Uwaga! Takie podwyższenie prędkości dotyczy tylko motocykla, samochodu osobowego i samochodu ciężarowego o DMC do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy mogą jechać z prędkością tylko 50 km/h. Jak widać zatem, znak obszar zabudowany jest bardzo ważny i przekazuje nam wiele istotnych informacji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas