Kierowcy mylą znaki B-35 i B-36, a różnica między nimi jest kluczowa

Znaki „zakaz zatrzymywania się” i „zakaz postoju” są znane kierowcom, ale nie wszyscy wiedzą o zasadach ich obowiązywania. Warto je sobie przypomnieć, bo naruszenie takiego zakazu może skutkować nie tylko mandatem, ale w niektórych sytuacjach również odholowaniem samochodu.

Co różni znak zakaz postoju od zakazu zatrzymywania się?
Co różni znak zakaz postoju od zakazu zatrzymywania się?Adam BurakowskiReporter

Co oznacza "zakaz zatrzymywania się"?

Znak B-36 "zakaz zatrzymywania się" oznacza zakaz zatrzymania pojazdu. Nie możemy zatrzymać się nawet na chwilę, np. w celu wysadzenia pasażera. Oczywiście "zakaz zatrzymywania się" nie dotyczy zatrzymania wynikającego z warunków ruchu lub przepisów. Jeżeli pojazd jadący przed nami zatrzymuje się, bo na jezdni wystąpił korek, to rzecz jasna my też musimy się zatrzymać. Jeśli zatrzymuje nas policjant, to też mamy obowiązek zatrzymać się, nawet jeśli w danym miejscu jest zakaz zatrzymywania się.

 

Znak ten obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do miejsca odwołania i dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie.

Czy "zakaz zatrzymywania się" dotyczy także chodnika?

 

Znak "zakaz zatrzymywania się" dotyczy zarówno jezdni, jak i chodnika.

 

Za tym znakiem nie wolno nam zatrzymać się na jezdni:

 

Zabronione jest również zatrzymanie pojazdu na chodniku.

Pod znakiem "zakaz zatrzymywania się" może być umieszczona tabliczka "nie dotyczy chodnika" i wówczas zatrzymanie pojazdu zabronione jest na jezdni, natomiast dozwolone na chodniku.

 

Zawsze jednak należy pamiętać, że na chodniku mogą być zaparkowane tylko samochody osobowe i zawsze należy pozostawić dla pieszych chodnik o szerokości co najmniej 1,5 metra.

INTERIA.PL

Jeżeli tabliczka pod znakiem dopuszcza zatrzymywanie pojazdu na chodniku, to samochód musi stać na chodniku czterema kołami. Niedopuszczalne jest, aby koła jednego boku znajdowały się na jezdni albo samochód stał ukośnie i wystawał na jezdnię.

INTERIA.PL

Takie  niechlujne parkowanie jest nie tylko sprzeczne z przepisami, ale bardzo utrudnia ruch na prawym pasie jezdni. Często kierowcy muszą, omijając taki samochód, przejechać częściowo na sąsiedni pas, a to bardzo tamuje ruch.

Co oznaczają tabliczki pod znakiem "zakaz zatrzymywania się"?

Pod znakiem "zakaz zatrzymywania się" może być umieszczona tabliczka T-24:

 

Tabliczka ta ostrzega, że w przypadku zignorowania przez kierowcę zakazu zatrzymywania się pojazd może zostać odholowany. Straż miejska ma prawo wówczas bez żadnych dodatkowych warunków załadować taki samochód na lawetę i odwieźć go na parking strzeżony, co kosztuje kierowcę dodatkowo kilkaset złotych.

Pod znakiem "zakaz zatrzymywania się" mogą być umieszczone tabliczki wskazujące miejsce, od którego zakaz obowiązuje i gdzie się kończy:

 

Tabliczka pod pierwszym znakiem (T-25a) oznacza początek obowiązywania zakazu, tabliczka w środku (T-25b) kontynuację zakazu, a ostatnia tabliczka (T-25c) "koniec zakazu"

 

W tej sytuacji pomiędzy znakami nie mogą być zaparkowane pojazdy.

Pod znakiem "zakaz zatrzymywania się" może być umieszczona tabliczka T-26, a sam znak umieszczony jest wówczas równolegle do krawędzi jezdni.

 

Znak "zakaz zatrzymywania się" wraz z tabliczką T-26, umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został ustawiony.

Zakres obowiązywania tego znaku przedstawia się wówczas następująco:

INTERIA.PL

Po lewej stronie placu zatrzymywanie się jest zabronione.

Co oznacza "zakaz postoju"?

Znak "zakaz postoju" zabrania zatrzymania pojazdu na czas dłuższy niż jedna minuta.

 

Każde zatrzymanie pojazdu trwające dłużej niż jedna minuta jest już postojem. Widząc taki znak możemy zatrzymać się na chwilę, aby wysadzić pasażera, natomiast nie wolno nam zaparkować auta na dłużej.

Ten znak dotyczy zarówno jezdni jak i chodnika.

 

Pod znakiem zakaz postoju może być umieszczona tabliczka na przykład z napisem "ponad 2 min.". Wówczas oznacza to, że zabroniony jest postój trwający dłużej niż 2 minuty. Napis tej treści może być również umieszczony na tarczy znaku.

Zakaz postoju w określone dni

Istnieją również znaki B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste" i B-38 "zakaz postoju w dni parzyste":

 

Znaki te występują zawsze razem, a każdy z nich jest umieszczony po przeciwnej stronie jezdni. Jaką spełniają funkcję? Chodzi tu o umożliwienie służbom miejskim posprzątania wąskiej jezdni. Na przykład 30 marca samochody parkują po prawej stronie jezdni, a 31 marca po lewej stronie. Dzięki temu służby zajmujące się utrzymaniem czystości mogą sprzątać przemiennie obie strony jezdni.

Co to jest strefa ograniczonego postoju?

Istnieje również znak B-39 "strefa ograniczonego postoju":

 

Oznacza on, że zakaz postoju obowiązuje nie tylko do najbliższego skrzyżowania, ale w całej strefie, również na bocznych drogach, aż do miejsca, w którym będzie umieszczony znak "koniec strefy ograniczonego postoju".

INTERIA.PL

Tak schematycznie przedstawia się strefa ograniczonego postoju. Droga o ciemniejszym kolorze wskazuje na rysunku zakres obowiązywania tego znaku. Warto mieć na uwadze, że zakazy dotyczące zatrzymywania się i postoju nie są umieszczane na drogach bez powodu. Ustawia je się tam, gdzie zatrzymanie pojazdu lub jego postój mogłyby spowodować utrudnienie ruchu.

Nie bądźcie więc egoistami, nie stosujcie jakże typowej w naszym kraju zasady: "przecież muszę gdzieś zaparkować". To nie jest żadne usprawiedliwienie, a za naruszenie zakazu zatrzymywania się grozi mandat od 100 zł do 1200 zł.

Lexus LBX wkracza na rynek. Podbije serca kobiet?Interia plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas