Skąd się wzięła Brera?
Podczas salonu samochodowego w Genewie zadebiutuje nowa wersja silnikowa Alfy Romeo Brera. Będzie to odmiana wyposażona w 20- zaworowy, 200-konny silnik o pojemności 2.4 typu JTDm.
Prędkość maksymalna tej wersji Brery to 228 km/h, a przyspieszenie od 0 to 100 km/h w 8.3 sekundy. Przy okazji tej informacji odpowiadamy na Wasze pytania skąd się wzięła nazwa Brery.
Otóż nazwa wywodzi się od mediolańskiego pałacu Brera mieszczącego słynną galerię sztuki oraz dzielnicy artystów, wystaw i kultury, porównywanej ze względu na prężną działalność malarską z paryskim Montmartre. Miejsce jest historyczne. W XIV wieku znajdował się tutaj klasztor zakonu braci Humiliatów, potem władali nim Jezuici, a gdy w 1772 r. działalność Towarzystwa Jezusowego została oficjalnie zniesiona, gmach nabrał znaczenia instytucji, do której, obok Obserwatorium Astronomicznego i Biblioteki dołączono Ogród Botaniczny i Akademię Sztuk Pięknych.
Pałac zachwyca swoją architekturą i klimatem. Jego prostokątny dziedziniec otoczony jest dwoma rzędami zachodzących na siebie arkad podpartych na bliźniaczych kolumnach. Na jego środku można podziwiać posąg Napoleona Bonaparte, wykonany z brązu w 1809 roku przez Antonio Canovę.
Galeria Brera należy do najsławniejszych we Włoszech, ze względu na bogactwo i wartość zgromadzonych w niej dzieł sztuki, pochodzących od epoki Odrodzenia aż po XX wiek. Do najcenniejszych należą: Zaślubiny dziewicy Raffaella, Madonna z dzieciątkiem Gentile Belliniego, Odnalezienie ciała Św. Marka Tintoretta, Wieczerza w Emmaus Caravaggia, Pocałunek Hayeza. Prezentuje też obrazy Canaletta, Rubensa, Van Dycka, Rembrandta, a także twórców z epok nam bliższych i współczesnych, takich jak Fattori, Polizza, Volpedo, Boccioni, Carra`, De Pisis, Morandi, Modigliani i Picasso.
Te artystyczne koneksje nazwy Alfy Brera bardzo trafnie pasują do auta, które już podczas pierwszej prezentacji okrzyknięto dziełem sztuki.
Czy Tobie też podoba się to auto?