Robert Kubica piąty w "generalce". To wielki sukces!

Robert Kubica (Citroen DS3 RRC) zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Niemiec, dziewiątej eliminacji samochodowych mistrzostw świata.

Zwyciężył w Hiszpan Dani Sordo (Citroen DS3 WRC), a Polak był najlepszy w klasie WRC-2.

To najlepszy wynik polskiego kierowcy w MŚ od czasu szóstego miejsca Krzysztofa Hołowczyca w Rajdzie Polski w 2009 r. Były uczestnik wyścigów Formuły 1 stracił do triumfatora 9.01,3, ale do końca utrzymał przewagę nad najgroźniejszym rywalem w WRC-2 Brytyjczykiem Elfynem Evansem (Ford Fiesta RRC), wyprzedzając go o 12,9 s.

Przed Polakiem finiszowali tylko kierowcy startujący w temach fabrycznych samochodami większej mocy - w klasie WRC: Belg Thierry Neuville (Ford Fiesta WRC) - 53,1 s za Sordo, Fin Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) - 2.36,1 i Czech Martin Prokop (Ford Fiesta WRC) - 8.00,8.

Ostatni, 16. odcinek specjalny, wygrał w niedzielę Francuz Sebastien Ogier (Volkswagen Polo WRC), który startował w tzw. systemie "super rally". Lider klasyfikacji MŚ kierowców już w piątek uszkodził przednie zawieszenie i nie ukończył etapu. Później startował z doliczonymi minutami karnymi, co spowodowało jego odległe miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą 26.48,3 do zwycięzcy.

***

W zorganizowanym równolegle rajdzie samochodów historycznych doszło do tragedii. W rejonie najbardziej znanej hopy "Gina" zabytkowy sportowy Triumph TR7 wypadł z trasy, przeleciał w powietrzu około 40 m i spadł na ziemię. W pobliżu nie było kibiców i nikt nie został ranny.

Samochód należał do grupy Slowly Sideways, która od lat wykonuje w Niemczech pokazowe przejazdy. Triumph po lądowaniu dodatkowo uderzył jeszcze w drzewo, pomoc nadeszła bardzo szybko, ale życia kierowcy i pilota nie udało się uratować. W rajdzie, który jest dziewiątą eliminacją mistrzostw świata, Po trzech etapach prowadzi Hiszpan Dani Sordo (Citroen DS3 WRC), Robert Kubica jest liderem klasyfikacji WRC-2, a w generalnej zajmuje piąte miejsce