Reklama

Prawo jazdy z kodem 78

Bardzo żywą dyskusję wśród naszych Czytelników wywołała informacja Polskiej Agencji Prasowej o prawie jazdy na samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. (TUTAJ Wasze komentarze na ten temat).

Dzisiaj ciąg dalszy tego tematu, a konkretnie stanowisko jakie w tej sprawie zajęło Ministerstwo Infrastruktury.

Reklama

Jak informuje Biuro Komunikacji Społecznej MI zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy samochodem z ręczną skrzynią biegów uprawiania do prowadzenia pojazdów zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów.

Jeżeli natomiast kursant zdał egzamin na prawo jazdy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów to otrzymuje prawo jazdy z wpisanym specjalnym kodem (kod 78), który oznacza, że właściciel tego dokumentu jest upoważniony do poruszania się tylko pojazdami z automatyczną skrzynią biegów. Przepis ten obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2003 r.

Jeżeli osoba posiadająca prawo jazdy tylko na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów chce nabyć uprawnienia do kierowania pojazdami z ręczną skrzynią biegów to musi zdać dodatkowy egzamin na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny).

Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad nowelizacją rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, które w założeniu ma umożliwić uzyskanie dodatkowego prawa jazdy na pojazdy z manualną skrzynią biegów tylko po zdaniu egzaminu praktycznego. Przewiduje się, że przepis ten wejdzie w życie na początku 2005 r.

Polskie przepisy dotyczące praw jazdy są zunifikowane z przepisami Unii Europejskiej już od 2003 roku.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje