Reklama

Pierwsze elektroauta na polskich drogach

Polscy klienci odbierają pierwsze elektryczne samochody. Niestety za ekologię i tani przejazd trzeba słono zapłacić - na razie ponad 160 tys. zł.

Według " Rzeczpospolitej" pierwsze seryjnie produkowane auta elektryczne trafią w tym tygodniu do klienta w Polsce. Cztery sztuki mitsubishi i-MiEV odbierze firma energetyczna Fortum.

W przyszłym tygodniu kolejne 20 sztuk trafi do nieujawnionego jeszcze odbiorcy w Warszawie. Następne samochody są zamawiane. Mitsubishi Motors Poland chce do końca roku sprzedać ich w Polsce ok. 100.

W kwietniu zamówienia na swoje auta elektryczne (model iOn to klon mitsubishi i-MiEV, produkowany przez Mitsubishi) zacznie przyjmować Peugeot Polska. Importer zakłada, że w pierwszym okresie odbiorcami będą klienci flotowi: duże firmy i instytucje.

Reklama

Na razie ceny samochodów na prąd są dla polskich klientów indywidualnych niemal zaporowe: będący niewielkim miejskim autem i-MiEV kosztuje 161 tys. zł. Szansę na spadek cen może przynieść masowa produkcja baterii (stanowią one 90 proc. kosztów auta) i konkurencja samych marek. Ta ostatnia rośnie: elektryczny nissan leaf zdobył europejski tytuł Samochodu Roku 2011, a w USA świetne oceny zbiera chevrolet volt, który mimo że debiutował w 2008 roku dopiero w grudniu zeszłego roku zaczął zjeżdżać z taśm produkcyjnych.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: polskie drogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy