Reklama

Oszukałeś OC? Złapią ciebie!

Już od przyszłego roku firmy ubezpieczeniowe zyskają nowe narzędzie do walki z nieuczciwymi kierowcami, którzy zawyżają swoje zniżki na polisy komunikacyjne.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stworzył pierwszą w Polsce bazę danych o kierowcach i wypadkach. Prace nad systemem trwały od początku roku, brali w nich udział przedstawiciele dziesięciu największych firm ubezpieczeniowych działających na polskimi rynku.

Dostęp do systemu uzyskają wszystkie towarzystwa, które przekażą dane dotyczące swoich klientów. Dzięki niemu, przy zawieraniu polisy, agent będzie mógł sprawdzić, czy kierowca faktycznie legitymuje się bezszkodową jazdą i na podstawie uzyskanych w ten sposób danych wyliczyć zniżkę.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że system ruszy już w styczniu, gdy Fundusz Ubezpieczeniowy Gwarancyjny podpisze umowy z poszczególnymi towarzystwami. Ubezpieczyciele będą mogli weryfikować zawarte już polisy i - w razie wykrycia oszustwa - żądać od kierowców uiszczenia różnicy.

Nowy system to dla firm ubezpieczeniowych bardzo przydatne narzędzie. Szacuje się, że dzięki lepszej weryfikacji klientów ubezpieczyciele zyskają nawet do 300 mln złotych rocznie. Wdrożenie nowego systemu może też być na rękę niektórym kierowcom. Niewykluczone, że ci którzy powodują najmniej szkód będą mogli liczyć na tańsze polisy.

Uruchomienie systemu pomóc ma branży ubezpieczeniowej w walce z kryzysem. Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna" w tym roku firmy ubezpieczeniowe zanotowały ponad 1 mld zł strat, co spowodowało podwyżkę cen polis o około 20 proc.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama