Nieuczciwe ceny za przejazd autostradą A4

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska narzucała nieuczciwe ceny za przejazd Autostradą A4. Sąd Najwyższy oddalił dziś skargę kasacyjną przedsiębiorcy. Utrzymana została również kara finansowa nałożona na spółkę - 1,3 mln zł

article cover
INTERIA.PL

Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z kwietnia 2008 roku. Urząd uznał wówczas, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi.

Stalexport miał możliwość obniżania stawek i korzystał z niej w innych przypadkach niż remonty

Trwające od stycznia do września 2007 roku prace remontowe na odcinku jezdni spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu. W szczytowym momencie na blisko 1/3 długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a w konsekwencji czas przejazdu znacznie się wydłużył.

Na Stalexport Autostradę Małopolską została nałożona kara finansowa w wysokości 1,3 mln zł. Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się od decyzji.

W maju 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 31 maja 2011 roku Sąd Apelacyjny w całości podzielił argumentację UOKiK podkreślając, że ustalając cenę za przejazd, spółka powinna wziąć pod uwagę trwające wówczas remonty.

Dziś Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną spółki Stalexport Autostrada Małopolska, utrzymując w mocy dotychczasowe rozstrzygnięcia, a także wysokość nałożonej sankcji pieniężnej. W uzasadnieniu ustnym sąd stwierdził, że argumenty podnoszone przez spółkę nie są zasadne. Stalexport miał możliwość obniżania stawek i korzystał z niej w innych przypadkach niż remonty.

Ponadto przyznano, że w sprawie prawidłowo został wyznaczony rynek właściwy - odpłatnego umożliwiania przejazdu odcinkiem autostrady Katowice-Kraków. Wyrok Sądu Najwyższego ostatecznie potwierdza zasadność decyzji UOKiK w sprawie spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas