Reklama

Nie zapina? Wysadź go

Kierowca samochodu ma obowiązek nakazać pasażerowi zapięcie pasów, a w razie dalszej odmowy musi się zatrzymać i wysadzić taką osobę.

Takie szeroko nagłośnione we Włoszech stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie - wynika z orzeczenia - kierowca poniesie odpowiedzialność karną, gdy dojdzie do wypadku.

Niedzielna prasa włoska wyjaśniła, że orzeczenie to Sąd Najwyższy wydał rozpatrując sprawę

26-letniego Sycylijczyka, wobec którego utrzymał wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci pasażera swego auta. W 2002 roku Antonino A. jechał ze swoim kolegą, który nie zapiął pasów. Kiedy samochód na zakręcie wypadł z drogi, pasażer zginął, uderzając głową o przednią szybę.

Reklama

Kierowca, skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci, przegrał następnie w sądzie apelacyjnym, gdzie złożył odwołanie od wyroku, a potem skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

Ten jednak utrzymał karę, stwierdzając: "Kierowca pojazdu jest zobowiązany wymagać, aby pasażer zapiął pas bezpieczeństwa, także w przypadku odmowy ze strony pasażera". "Wina drugiej osoby nie eliminuje winy własnej" - orzekli sędziowie. Obowiązujący we Włoszech nakaz zapięcia pasów bezpieczeństwa jest nagminnie łamany, także przez rodziców bardzo małych dzieci, które często jeżdżą samochodem trzymane na kolanach zamiast w fotelikach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sąd Najwyższy | kierowca

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy