Reklama

Zakaz ruchu dla ciężarówek będzie uchylony? Jest tylko jeden warunek

Ministerstwo Infrastruktury planuje dodać kolejny wyjątek do rozporządzenia w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu. Ciężarówki będą mogły wyjechać na drogi, jeśli będą przewozić pewien cenny, w dzisiejszych czasach, ładunek.

Ograniczenia ruchu nie dla ciężarówek z węglem?

W wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury pojawił się projekt zmiany rozporządzenia w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach. Zmiana ma dotyczyć tych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, które przewożą węgiel, koks lub innego rodzaju paliwa stałe.

Resort infrastruktury tłumaczy taką inicjatywę obecną sytuacją na rynku węgla czy koksu i podjęciem działań, mających na celu pomoc w jej unormowaniu. Zdaniem ministerstwa, "potrzeba dostarczenia jak największej ilości węgla i innych paliw stałych", które są ważnym źródłem ogrzewania wielu gospodarstw domowych są argumentem do tego, by obowiązujące przepisy zmienić.

Reklama

W efekcie w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach w § 3 ust. 1 pkt 3 "Przepisy § 2 nie mają zastosowania do pojazdów używanych:" pojawi się litera s) w brzmieniu: "do przewozu węgla opałowego, koksu i innych paliw stałych wytwarzanych z węgla oraz brykietu i pelletu.".

Zakazy dla ciężarówek. Kiedy obowiązują?

Ograniczenia jazdy dla ciężarówek obowiązują od godziny 8:00 do 22:00 w dni, które ustawowo są wolne od pracy. Dodatkowo kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, przekraczającej 12 ton, nie mogą wyjechać na drogi także w dzień poprzedzający święto państwowe. 

Zakaz obowiązuje od godziny 18:00 do 22:00. Istnieją jednak 3 wyjątki od tego przepisu. Są to dni poprzedzające święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, a także święto Trzech Króli.Oprócz tego kierowcy ciężarówek muszą liczyć się ze specjalnymi ograniczeniami także w wakacje. Nie mogą oni wówczas jeździć: 

  • w piątki od godziny 18.00 do 22.00
  • w soboty od godziny 8.00 do 14.00
  • w niedziele od godziny 8.00 do 22.00

Ograniczenia te obowiązują od piątku po zakończeniu lekcji, albo w piątek, w który zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się. Trwają zaś do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć.

Kto zwolniony z zakazu jazdy dla ciężarówek?

Zakazy nie dotyczą między innymi ciężarówek Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowej czy Straży Granicznej. Zwolnione są z nich również te pojazdy, które uczestniczą np. w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. Ograniczenia nie obowiązują także tych pojazdów powyżej 12 ton, które przewożą żywe zwierzęta, artykuły spożywcze, artykuły, które szybko się psują oraz przesyłki pocztowe. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciężarówki | zakazy dla ciężarówek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy