Wojsko wezwie na ćwiczenia 200 tys. osób. Na celowniku kierowcy

Nawet do 200 tys. osób trafić może w 2024 roku na ćwiczenia wojskowe żołnierzy "rezerwy". Cudzysłów nie jest przypadkowy, bo wojskowi planują wezwać do koszar również osoby, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego. Jakie?

Wezwania na ćwiczenia rezerwistów spodziewać się mogą np. kierowcy ciężarówek.
Wezwania na ćwiczenia rezerwistów spodziewać się mogą np. kierowcy ciężarówek.Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

"Rzeczpospolita" opublikowała obszerny wywiad z ppłk. Justyną Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR). Wynika z niego, że w procedowanym właśnie rozporządzeniu dotyczącym ćwiczeń wojskowych padają rekordowe liczby. W sumie na ćwiczenia wezwanych może zostać nawet do 200 tys. osób, w tym 3 tysiące takich, które nie mają za sobą żadnego przeszkolenia wojskowego.

Wojsko wzywa na ćwiczenia cywili. 3 tys. osób dostanie bilecik

Balik uspokaja, że średnia długość ćwiczeń nie powinna przekraczać siedmiu dni.

W przypadku tych osób preferowane jest powoływanie na ćwiczenia wojskowe w weekendy - informuje dziennik Justyna Balik.

Ostatecznie decyzja co do ćwiczeń leży jednak w gestii dowódców poszczególnych jednostek. Warto jednak uspokoić, że taki sam limit - 3 tys. osób bez przeszkolenia wojskowego - obowiązywał również w bieżącym, 2023 roku. W przypadku obywateli, którzy nie posiadają żadnego przeszkolenia wojskowego chodzi o osoby posiadające "szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP".  To m.in.:

  • informatycy,
  • lekarze,
  • weterynarze,
  • logistycy,
  • kierowcy kat. C i D. 

Masz prawo jazdy kategorii C? Spodziewaj się wezwania do wojska

Na ćwiczenia - zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi - trafić mają jednak głównie żołnierze pasywnej rezerwy. Zgodnie z dotychczasową praktyką wezwania mogą się spodziewać m.in. kierowcy czy mechanicy samochodowi. Przypominamy, że pasywną rezerwę tworzą osoby mające uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, które nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski - 63. roku życia. Długość ćwiczeń zależeć ma od "realizacji zakładanych celów szkoleniowych". Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w skali roku żołnierze rezerwy mogą być powołani na ćwiczenia:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni z przerwami w określonych dniach,
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni.

O długości ćwiczeń decydują dowódcy jednostek wojskowych. Balik uspokaja jednak, że średni okres trwania takich ćwiczeń nie powinien przekraczać 7 dni.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku. Co zrobić, gdy dostanę "bilet"?

Zgodnie z wieloletnią praktyką wezwanie na ćwiczenia powinno trafić do nas przynajmniej na 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem. Po jego otrzymaniu należy zgłosić się do wskazanego centrum rekrutacyjnego, gdzie otrzymamy skierowanie do konkretnej jednostki wojskowej.

Osoby, które nie będą mogły tego zrobić z powodów zdrowotnych, zostaną skierowane do rejonowych komisji lekarskich - tłumaczy Balik.

Dodaje również, że - przynajmniej do tej pory - na ćwiczenia rezerwy powoływani byli głównie żołnierze o typowo bojowych specjalnościach (obsługa karabinów maszynowych, granatników, operatorzy sprzętu bojowego i łączności), a same ćwiczenia miały na celu przekwalifikowanie ich do  nowych specjalności.

Rekompensata za ćwiczenia rezerwy. Jak uzyskać pieniądze od wojska?

Przypominamy, że zgodnie z art. 312 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny osobom wezwanym na ćwiczenia rezerwy przysługuje rekompensata z tytułu utraconego dochodu. Kwotę rekompensaty określa art. 312. 3, w którym czytamy, że: kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w roku poprzedzającym pełnienie terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Świadczenia pieniężne w tym zakresie ustala i wypłaca dowódca jednostki wojskowej w terminie do 30 dni od dnia złożenia przez powołaną na ćwiczenia osobę.

Kierująca Mercedesem potrąciła matkę z dzieckiem na przejściu dla pieszychPolicja MałopolskaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas