Reklama

Przewóz 25 ton saletry z nieprawidłowościami. ITD wstrzymała transport

W czwartek 20 stycznia śląscy inspektorzy ITD zatrzymali przy przejściu granicznym w Cieszynie zestaw należący do czeskiego przewoźnika. Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości przy przewozie 25 ton saletry amonowej.

Inspektorzy z wodzisławskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego podczas prowadzonych czynności kontrolnych na drodze wyjazdowej z Polski wytypowali do sprawdzenia zestaw należący do czeskiego przewoźnika.

W trakcie weryfikacji dokumentów okazało się, że w ładowni naczepy znajdowało się 25 ton saletry amonowej, czyli materiału niebezpiecznego sklasyfikowanego w przepisach ADR pod numerem UN 2067, jednak na pojazdach nie zostało umieszczone wymagane w takim przypadku oznakowanie.

Poza brakiem pomarańczowych tablic z przodu i tyłu pojazdu kierowca będący zarazem przewoźnikiem nie posiadał wymaganego w transporcie międzynarodowym listu przewozowego CMR, jak i dokumentacji ADR, która zawierałby prawidłową nazwę przewożonego materiału niebezpiecznego, jego ilość, miejsce załadunku i przeznaczenia. Kierowca dysponował jedynie zdjęciami faktury zakupu przewożonego towaru.

Reklama

Na dodatek ładunek nie został odpowiednio zabezpieczony

Ponadto jednostka transportowa składająca się z ciągnika siodłowego i naczepy wyposażona była jedynie w jedną 2-kilogramową gaśnicę a kierowca nie okazał potwierdzenia ukończenia przeszkolenia do wykonywania przewozów ADR.

Jakby tego było mało, inspektorzy ITD stwierdzili, że ładunek nie był należycie zabezpieczony przed możliwością przemieszczana się. Kontrola śląskich "Krokodyli" zakończyła się wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w firmie na łączną kwotę ponad 7 500 zł.

Osobne postępowanie w sprawie wypełnienia obowiązków przez załadowcę przewożonego towaru będzie prowadzone wobec polskiego podmiotu - sprzedawcy towaru.

Czeski przewoźnik, aby móc odjechać z miejsca kontroli, uiścił kwotę kaucji, usunął stwierdzone nieprawidłowości oraz wyznaczył innego kierowcę, który posiadał wymagane dla tego przewozu szkolenie ADR.

***

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy