Coraz więcej ciężarówek na gaz ziemny

Ciężarówki zasilane gazem ziemnym cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W 2021 roku zarejestrowano w naszym kraju 1346 takich pojazdów, czyli o 115 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tak wynika z danych CEPiK zebranych przez IBRM Samar.

W roku 2021 zarejestrowano aż 1346 nowych pojazdów powyżej 3,5 t zasilanych gazem oraz 61 używanych wobec odpowiednio 626 i 24 w roku 2020 - podał Samar za CEPiK.

W ocenie Rafała Świerczyńskiego z firmy Duon, wyniki za 2021 rok pokazują, że w branży transportowej widoczny jest trend poszukiwania alternatyw wobec diesli. Rośnie pozycja samochodów napędzanych ciekłym gazem ziemnym (LNG).

Ekspert przypomniał, że jeszcze w 2019 roku zarejestrowano zaledwie 15 nowych ciężarówek na to paliwo. "W sumie w latach 2019-21 zarejestrowano 1987 nowych pojazdów ciężarowych na gaz, z czego 67 proc. w roku ubiegłym." - podał.

Reklama

Jak ocenił Świerczyński, dane te wskazują, że skroplony gaz ziemny stał się ważną alternatywą dla tradycyjnego diesla, ale też istotnym paliwem pomostowym w drodze do zeroemisyjności transportu. Dodał, wzrost zainteresowania pojazdami zasilanymi LNG nie został zahamowany nawet przez wyższe ceny gazu.

Wyjaśnił, że mimo iż wzrost cen LNG uderzył w przewoźników, ich zdaniem jest to sytuacja przejściowa. "W branży jest również wiara w reakcję polskich władz na wzrost cen tego paliwa.

"Tocząca się dyskusja nad przyszłością branży motoryzacyjnej dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale też wszelkich pojazdów wykorzystywanych do transportu towarów i transportu publicznego. Zmiany są nieuniknione wobec coraz bardziej restrykcyjnych norm spalin, ale całkowite przejście na flotę elektryczną wydaje się nadal melodią przyszłości" - wskazał Świerczyński.

Zwrócił uwagę, że wielkie nadzieje wiąże się z wodorem, który w postaci specjalnego ogniwa napędza silniki elektryczne. Dziś pojazdy napędzane wodorem są jednak ciekawostką, głównie z uwagi na koszty pozyskania energii z tego źródła, a co za tym idzie - małą dostępność stacji tankowania.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciężarówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama