Rząd planuje program "Skuter plus"? Darmowy jednoślad dla bezrobotnych

Polski rząd pracuje nad programem o nazwie "Skuter plus". Jego celem będzie wsparcie bezrobotnych w zakupie "środka transportu osobistego" - np. skutera, przy pomocy bezzwrotnych pożyczek. Dzięki temu polepszy się mobilność, co ułatwi dostęp do nowych miejsc zatrudnienia. Kto będzie mógł ubiegać się o wsparcie finansowe?

Planowany przez polski rząd program "Skuter plus" zakłada udzielanie bezzwrotnych pożyczek dla bezrobotnych na zakup "środka transportu osobistego".
Planowany przez polski rząd program "Skuter plus" zakłada udzielanie bezzwrotnych pożyczek dla bezrobotnych na zakup "środka transportu osobistego".Sebastian KościółekINTERIA.PL

Program "Skuter plus" to nowy pomysł polskiego rządu - jak informuje Business Insider. Będzie przeznaczony dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, np. bezrobotnych. Chodzi o osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi na zakup własnego urządzenia do transportu, ale jednocześnie odmawiają przyjęcia ofert z Urzędu Pracy, tłumacząc się trudnościami z dojazdem do potencjalnego miejsca pracy.

Kiedy program "Skuter plus" wejdzie w życie?

Bezzwrotna pożyczka w ramach programu "Skuter plus" będzie finansowana przez odpowiednie instytucje lub agencje rządowe. Ich wysokość będzie uzależniona od konkretnych potrzeb beneficjenta. Rząd rozpoczął już działania, które mają wprowadzić program w życie. Zgodnie z założeniami program "skuter plus" ma wejść w życie już w 2025 roku.

Projekt ustawy jest integralną częścią tzw. kamieni milowych wpisanych w ramach KPO (Krajowego Programu Odbudowy) jako "Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy. Polska, jako beneficjent unijnego wsparcia, musi wypełniać te zobowiązania.

Co można kupić w ramach programu "Skuter plus"?

Resort pracy chce opracować mechanizm finansowania zakupu "środka transportu osobistego", którym może być nie tylko skuter. W grę będzie wchodzić również rower, a w skrajnych przypadkach nawet samochód. Pożyczki będą udzielane przez urzędy pracy, a zwrot będzie umarzany w wypadku, gdy beneficjent utrzyma pracę przez określony czas.

Pomysł budzi wiele kontrowersji zarówno wśród ekspertów i społeczeństwa. Finansowanie zakupu np. samochodu przez urząd pracy brzmi trochę jak przesada, ale zwolennicy programu podkreślają jak ważny jest czynnik integracji społecznej i ekonomicznej dla osób bezrobotnych.

Szczegóły dotyczące projektu ustawy oraz więcej zasad funkcjonowania programu "Skuter plus" poznamy dopiero za jakiś czas. Najpierw dokument musi zostać ukończony, a następnie trafić do konsultacji społecznych i parlamentarnych.

Aktualizacja - rząd wycofuje się z planu

Okazuje się, że pomysł finansowania środka transportu osobistego nie znajdzie się w projekcie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej poinformowało, że projekt nie zawiera udzielania finansowania dla osoby bezrobotnej na zakupu samochodu, skutera lub roweru.

Policyjny pościg za pijanym rolnikiem na traktorzePolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas