Reklama

Pierwsza motocyklowa hybryda!

Samochody hybrydowe nikogo już dzisiaj nie dziwią. Koncerny motoryzacyjne przeznaczają rocznie ogromne pieniądze na rozwój tej innowacyjnej technologii.

Póki co nikt nie zdecydował się jednak zamontować tego rodzaju układu napędowego w motocyklu. Nikt, z wyjątkiem legendarnego już Orange Country Choppers!

Na zlecenie Schneider Electric, globalnego specjalisty w zarządzaniu energią elektryczną, w firmie Paula Teutula powstał pierwszy na świecie chopper z napędem hybrydowym.

Podstawową jednostką napędową, pełniącą również funkcję generatora energii elektrycznej, jest benzynowy silnik V2. Przy tylnym kole zamontowano również dodatkowy motor elektryczny dysponujący mocą 48 KM.

Motocykl pracować może w aż czterech trybach. Gdy maszyna korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego, akumulatory zapewniają jej zasięg 60 kilometrów. Najlepsze osiągi motocykl uzyskuje jednak w trybie hybrydowym, kiedy tylne koło napędzane jest przez obie jednostki. Sumaryczna wartość momentu obrotowego wynosi wówczas aż 400 Nm - to tyle, ile generuje większość benzynowych silników V8.

Reklama

Gotowy do jazdy pojazd waży 430 kg. Średnie zużycia paliwa - w zależności od warunków - waha się w granicach 3,5-4 litrów/100 km.

Co ciekawe cała faza projektowania i konstrukcji zajęła jedynie 60 dni, wliczając w to szkice konstrukcji, budowę modelu testowego z akumulatorami ołowiowymi i próbne złożenie prototypu przed odesłaniem motocykla do lakierni.

Motocykl zaczyna swój rajd po Europie już w marcu. Będzie można zobaczyć go m.in. w Czechach w Muzeum Techniki w Brnie podczas Schneider Electric Energy Party.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykl | samochody hybrydowe | hybryda

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy