Jesteś w Sosnowcu, a w lusterku motocykl BMW? Lepiej szybko zrób miejsce

Sosnowieckie pogotowie wzbogaciło się o nowy motocykl pogotowia. Maszyna jest wyposażona w najnowsze zdobycze technologiczne i jest w stanie ratować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Oparty na BMW motoambulans kosztował małą fortunę, a na drogi wyjedzie najprawdopodobniej w przyszłym sezonie.

Sosnowieckie pogotowie prężnie się rozwija, bowiem właśnie trwa budowa zupełnie nowej siedziby SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego (Samodzielny Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej). Na razie nowa baza pogotowia jest jeszcze w stanie surowym, ale sosnowieckie pogotowie rozbudowuje również swoją flotę pojazdów. Kilka dni temu do służby dołączył zupełnie nowy pojazd - tym razem nie jest to typowy ambulans, a motocykl ratunkowy, który będzie pomagał mieszkańcom województwa śląskiego.

Nowa siedziba warta 27 milionów

Nowa siedziba sosnowieckiego pogotowia będzie nowoczesną jednostką wyposażoną w zaawansowane urządzenia mające pomóc w ratowaniu życia poszkodowanych w wypadkach i nie tylko. Koszt tej inwestycji sięga 27 milionów złotych, a budowa ma zakończyć się w 2024 roku. Samorząd województwa wsparł tę inwestycję o dodatkowe 20 milionów złotych. Budowa ruszyła 19 stycznia 2023 roku.

Reklama

Trzy nowe ambulanse za 2,4 miliona złotych

Siedziba ma być również bazą 8 zespołów ratunkowych. W związku z tym podpisano umowę na dostarczenie trzech nowych ambulansów typu "C" (samochodów ratunkowych), na wartość 2,4 miliona złotych. Zdecydowaną większość tych kosztów pochodzi z dotacji województwa śląskiego - Marszałek województwa Jakub Chełstowski przeznaczył na ten cel 2,3 miliona złotych, a pozostała kwota to środki własne sosnowieckiego SPZOZ. Ambulanse mają zostać dostarczone w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

Motocykl ratunkowy wart małą fortunę

Do służby w sosnowieckim pogotowiu trafił też zupełnie nowy motocykl ratunkowy, wyposażony w sprzęt potrzebny do ratowania życia. Na pokładzie jest między innymi defibrylator. Bazą ambulansu jest BMW R1250 RT - nowoczesny i wyposażony w najnowsze zdobycze techniki i systemy bezpieczeństwa motocykl turystyczny. Wartość tej inwestycji to mała fortuna - kosztował 268 tys. zł, z czego 180 wyłożyło województwo śląskie, a pozostałe środki to kapitał sosnowieckiego pogotowia.

Ambulans jest oczywiście odpowiednio oklejony tak aby był widoczny z daleka, ma wymaganą sygnalizację świetlną i dźwiękową, a także pełne wyposażenie ratunkowe. Sosnowieckie pogotowie ma w swoich szeregach wykwalifikowanego ratownika-motocyklistę, zatem motoambulans powinien dołączyć do służby już niebawem. Z uwagi na pogarszające się warunki pogodowe może to być dopiero na wiosnę przyszłego roku, ale niewykluczone, że ruszy na ratunek jeszcze w tym roku.

Będzie to już drugi motoambulans w służbie sosnowieckiego pogotowia, bowiem od 2018 w pogotowiu służy również inny motocykl utrzymywany przez Fundację Ratownictwo Motocyklowe Polska.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogotowie ratunkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy